Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
SAM ZAL VE OĞLU RÜSTEM (  )
Sam Zal ve Oğlu Rüstem
SAM ZAL VE OĞLU RÜSTEM (  )
Barkod
: 9789758245178
Basım Yılı
: Ocak 1999
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 96
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%17 İNDİRİM
Liste Fiyatı
11,11
İndirimli Fiyatı
9,22
Kazanılan Puan
28 NP
Bu kitabı 1,54 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 289 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Eski Persiyalılar “İran’ın dünyanın merkezi ve yüksek dağlarla çevrili“ olduğunu kabul ederler. Bu teori, Yunanlılar’ın “Grek’in dünyanın su akıntısıyla çevrili“ olduğu teorisiyle benzerlik arzeder. Şair firdevsi, bu dağların hepsine Elburus dedi. Araplar Persiya’yı yağmaladıktan sonra, Şahname’den de belirttiği üzere, bura halkı müslümanlaştırıldı. Persiya’daki Büyük Peygamber Zerdüşt taraftarları Hindistan’a kaçtı. Şans eseri Persiya’nın tarihi Firdevsi tarafında korundu.


Elinizdeki kitabın baş bölümü; Doğu İran’ın Maşad’daki Tuz Şehrinde doğan Firdevsi’nin ilk ve ikinci kitabı şahname’de alınmıştır. Batılılar, Şahname’yi Mattahew arnold’un Sahrab ile Rüstem adlı harika şiiriyle tanırlar.


Hindistan’a giden ariler sayılmazsa, Eski İran’ın üç kralı olduğu söylenir. Bunlar; Medya, Persiya, Balch veya Bakterie’dir.


M. Ö. 1000’lerde Balch’ta ortaya çıkan Lahra Aspa (hızlı atların efendisi) sülalesinden peygamber Zerdüşt; insanın düşünme yeteneğinin yaşam felsefesinin özü, insanın, kendi saf düşünme kuvveti ve güzelliği ile soyut doğruluğu arayıp yakalamasıdır.


Batı dünyası tarihinde papaz ve büyücüleri ile tanınıp akabinde bu düşünceyi de aşarak takipçileri, ateşe tapan Medler Kafkasya’nın güney bölgesindeki Kürdistan’a yerleşmişler.


Sam, Zal ve Oğlu Rüstem bu geleneğin felsefesine oturan bir efsane kahraman iken; bugün Acem ve Turaniler’in Newroz’a olduğu gibi “kendilerine ait“ olduğu savının aksine, kendinin ve tarihi derinliklere dayanan “iyi düşün, iyi üret, iyilik yap“ felsefesinin ve yaşam tarzının kahramanıdır. Kötülüklerin değil; dostluğun, iyilikseverliğin yanında, düşmanlığın ve düşmanlarının karşısındaki özgür güçtür.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: