Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
SAHABE VE HADİS RİVAYETİ (  )
SAHABE VE HADİS RİVAYETİ (  )
Barkod
: 9789944172394
Basım Yılı
: 2013
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 344
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
40,00
İndirimli Fiyatı
36,00
Kazanılan Puan
108 NP
Bu ürünü 119 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

İslam Dini’nin Kur’an, Kerim’den sonra ikinci derecede, önemli kaynagı olan hadislerin tahammül ve naklinde en mühim rolü oynayan ve bu konuda kaynak vazifesi gören sahibilerin bazı mezhep mensupları ve Orvantalistler’ , tarafından tenkid edilmeleri ve bu firkaların -bugün her biri münkariz olmasına rağmen temsil ettikleri zihniyetin zaman zaman ortaya çıkarak onların rivayetleri hakkında şüphe uyandırmak istemesi, bu nesli ilmi bir şekilde incelemenin, gerçek yönü ile tanıma ve tanıtmanın zaruri oldugu inancını doğurmuştur.

Bu çalışmada sahâbllerin tanımı ile ilgili kısa ve genel bir bilgi verildikten sonra ordann eğitim ve ogretimle ilgili faaliyetleri üzerinde durulmuş, bu devirde eğitim ve öğretim yerlerinin ve metodlarımrı neler oldugu tesbit edilerek incelenrniştir. Sahabtlerin hadisleri Hz. Peygamber ve arkadaşlarından , hangi yollarla ve nasıl öğrendikleri; bu dönemde hadis rivayetinin önemi; Resülullah’ın (a. s. ) rivayetle ilgili emirleri ve bu emirler karşısında’sahabenin durum ve tutumları; çok hadis rivayet edenler ve bunların diger arkadaşlarına nazaran fazla rivayette bulunmalarının sebepleri üzerinde durulmuş hadisci sahabiler ve rivayet ettikleri hadis adetlerini gösterir bir liste sunulmuştur. Yine bazı sahabilerin rivayet hususunda gösterdikleri titizlik ve tahkik faaliyetleri, hadis rivayetini kısıtlama sebepleri ve aynca rivayet şekilleri ve takvid meselesi işlenmiştir. Sahabilerin sünnet hakkında farklı bilgiye sahip oluşlarının sebepleri, aralarında vuku bulan tashih ve tenkid faaliyetleri misalleri ile işlenmiş ve dışarıdan sahabeye yöneltilen tenktdler ele ahnmış, bu tenkid ve ittihamlar için ileriye sürülen rivayetler incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

Okuyucu, bu eseri okurken, sahâbenin sadece doğrudan Hz. Peygamber’den öğrenme şerefine nail olduğu hadislerin tahammül, nakli ve aralarındaki tenkidleri ögrenmekle kalmayacak, aynı zamanda Resıllullah’a ne büyük bir aşk ve samimiyetle bağlı olduklarını da görecektir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: