Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
SAD’IN SADR’INDA (  )
Sad’ın Sadr’ında
SAD’IN SADR’INDA (  )
Barkod
: 9789755747859
Basım Yılı
: Mart 2016
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 142
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
14,00
İndirimli Fiyatı
10,50
Kazanılan Puan
32 NP
Bu kitabı 1,75 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 225 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

“Su azizdir; insanı yükseltir. ” “Su” ile Allâh’ın “Aziz” ismi arasında çok anlamlı bir ilişki/örtüşme vardır. Aziz, Allah’ın güzel isimlerinden birisidir ve “Yüceler yücesi, kadri ve kıymeti her türlü idrakin ötesinde kalan” demektir. İrfani dilde su, hayatın/dirilişin/ilmin kısaca “Hayy” oluşun remzidir. Su nasıl hayatın/dirilişin kaynağıysa “Vahiy” de tıpkı onun gibi kalplerin hayatı ve dirilişidir. Bu nedenle Allah, Kur’an’da vahyin/ayetlerin işlevini anlatırken su/yağmur benzetmesini kullanır. Hz. Peygamber de bu gerçeği “Allah’ın benim vasıtamla gönderdiği hidayet ve ilim bol yağmura benzer” sözüyle açıklamıştır.


Anlaşılıyor ki, Kur’an’dan/vahiyden/ayetlerden uzak kalmak insanın zihnini, kalbini, bedenini susuz bırakmak demektir. İrfani yaklaşım Kur’an’da geçen “yağmur sonrası güzel beldenin bitkisi/ürünü bolca çıkar” ayetini yorumlarken “güzel belde/verimli ülke” anlamında kullanılan “beledü’t-tayyib” ifadesini mü’minin kalbi olarak tanımlamıştır. Bu da bize Kur’an’dan kopmuş bir insanın/kalbin çölleşeceğini ve vahye uygun bir düşünceyi/hayatı yeniden kuramayacağını vurgulamaktadır. Bu yüzden olacak ki Hz. Peygamber muhteşem bir dua örneğinde şöyle söylemiştir: “Ey Rabb’im! Kalbimi su ile temizle/arındır ve Kur’an’ı/Vahyi kalbimin baharı kıl!”


Allah, Kur’an’ın sıfatlarından birini bize “Aziz” olarak vermiştir. Bu kitabı yaşamlarının ekseni yapanları Allah “zelil” olmaktan çıkarıp “Aziz” kılar. Evren her gün/an değişmektedir. Hiçbirimiz sabah güneşin doğuşuyla batışı arasında aynı yerde değiliz. İkbal’in deyişiyle: “Sadece yolcular değil yollar da yürümektedir. ” Öyleyse değişen/genişleyen alemlere rahmet olan Hz. Peygamber’in diliyle bize ulaşmış olan Kur’an’a da her gün güneşin doğuşuyla yeniden bakmalıyız. Onun hayat verici, diriltici yağmurundan kendi çağımıza yeni nefesler/baharlar sunmalıyız.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: