Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
RUSYA NEDEN SURİYE’DE? (  )
Rusya Neden Suriye’de?
Yorumları oku
%24 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 352
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Aynı gün kargo (16:00'a kadar geçerli)
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 22,80 TL
Kazanılan Puan
: 68 NP
Barkod
: 9786054653126
Basım Yılı
: Mart 2016
Ürünün Tanıtımı

Rusya’da Kırım’ın ilhakıyla “Putin Doktrini” olarak ifade edilen strateji uygulama safhasına geçmiştir. Buna göre Batı artık Rusya’nın güvenilir bir ortağı değildir. Rusya açısından uluslararası hukuk artık bir kurallar bütünü ve uluslararası koordinasyonu sağlayan norm değildir. Rusya’nın Suriye başta olmak üzere Ukrayna’da uluslararası hukuk kurallarının çoğuna riayet etmesinde Putin Doktrini’nin önemli bir etkisi vardır. Yeni stratejide Post-Sovyet ülkelerin egemenliği Rusya’nın koruması altındadır. Böylece tüm post-Sovyet ülkeler Rusya’nın müdahalesine açık hale gelmiştir. Putin Doktrinine göre herhangi bir post-Sovyet ülkeye muhalefetin çağrısı veya Rus azınlığın isteği ile müdahale edilebilecektir.


Rusya, Avrasya’da ve Suriye’de c¸ıkarları c¸atıs¸an Tu¨rkiye ile krize girmeyi go¨ze alarak Suriye’ye mu¨dahalede bulunmus¸tur. Bu mu¨dahalenin genel tanımı o¨zetle Putin’in tarihî Rus ideası politikasını aktifles¸tirmesidir. Gu¨nu¨mu¨zde “Rusya’nın Yolu” tabiri, tu¨m du¨nyada hemen hemen kabul edilebilir seviyeye getirildi. Bu nedenle de Rusya, “ortak aklın yolu” felsefesini kabul etmeyen veya etmek istemeyen bir toplum ve devlet olarak tanınmaya bas¸ladı. Hem ic¸ politika da hem de dıs¸ politikada Rusya’ya ‘o¨zel’ bu duruma kars¸ı c¸ıkabilen etkin bir gu¨c¸ henu¨z bulunmuyor. Rus s¸air ve diplomat Fyodor I·vanovic¸ Tyutc¸ev do¨rt mısralık mes¸hur s¸iirinde s¸o¨yle der:


Rusya akılla kavranmaz
Genel kabul görmüş bir arşınla o¨lc¸u¨lmez
Onun kendine özgü bir hali, gelişimi vardır
Rusya’ya sadece inanılır, iman edilir.


Bu mısralarda ifade edilen fikirlerden gerçekçi bir¸ Rusya tanımlaması çıkarılabilir. Tyutc¸ev’e go¨re Rusya’yı anlamak istiyorsak “ona inanmak” gerekldir.


Bugünlerde, Tu¨rkiye-Rusya arasında ortaya çıkan kriz ve rekabeti anlamak için yakın dönemde olup bitenler bize bir hayli ipucu variyor. Ukrayna, Kırım ve Suriye krizlerinde Rusya’nın tavırları dolayısıyla “Rusya ne yapmaya c¸alıs¸ıyor?” sorusunu artık daha sık duyuyoruz ve o¨nu¨mu¨zdeki dönemde de duymaya devam edeceğimiz gerçeğini görmezden gelemeyiz.


Bu sorunun cevabını Rusların tarihten kendilerine biçtikleri “kurtarıcı” rolünü anlamadan vermek mümkün değildir. Bu kitapta bu soruların cevapları verilmeye çalışılmıştır.


Kitabımızda Putin Rusya’sının oluşumu ve Suriye’deki politikalarının genel sebepleri üzerinde durulmuştur. Bu kitaba ek olarak yakında yayımlanacak “Rusya-Tu¨rkiye Avrasya Rekabeti” adlı kitabımızı da okumanız yararlı olacaktır.

Bu ürünü 321 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: