Sepete Ekle
KAPAT

Değerli Müşterilerimiz;

30 Nisan - 16 Mayıs Sokağa çıkma kısıtlamasında sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu zaman zarfında siparişleriniz aynı süre içinde kargoya verilmektedir.

Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
RÜBAİLER VE TUYUĞLAR (  )
Rübailer ve Tuyuğlar
RÜBAİLER VE TUYUĞLAR (  )
Barkod
: 9786054370900
Basım Yılı
: Aralık 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 175
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%13 İNDİRİM
Liste Fiyatı
27,00
İndirimli Fiyatı
23,49
Kazanılan Puan
70 NP
Kategoriler
Bu ürünü 287 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

İnsana beyanı öğreten Rahman’a hamd olsun. Cevamiu’l-kelim Peygamberine salatu selam olsun.

Sadece bir emeğin mahsulü değil, gençlik yıllarının şiddetli anlam arayışının ve ızdırabının mahsulü olan bu şiirlerin unutulup gitmesine gönlüm razı olmadı. Çünkü bu şiirler, üzerimde hala derin izleri bulunan acılarla yazıldı. Esasen bu şiirler kendime bir va’z u nasihatten başka bir şey değildir. Bu şiirlerin ana teması ulvi ile sufli, baki ile fani arasında yaşanan çatışmada bilgelikten yana konulan tavırdır. Hayata bilgece bakabilenler için en uygun şiir tarzı kanaatimce Rubai ve Tuyuğ gibi nazım şekilleridir. Çünkü Rubai ve Tuyuğ insan hayatına çok benzemektedir. İnsan nasıl kısacık bir ömürle derin ve anlamlı bir hayatı yaşamak zorunda ise, Rubai ve Tuyuğ da az sözle bereketli olmak zorundadır. İşte belki de bu yüzden Rubai ve Tuyuğun özel bir yeri vardır.

Rubai ve Tuyuğ, şairin ve şiirin hasını bünyesinde barındıran Divan Şiiri’ne ait nazım şekilleridir. İnsan ruhundaki ahengi, ritmi, estetiği en saf haliyle keşfedip söze döken Divan Şiiri hiçbir zaman eskimiş değildir. Bir şeyin eski olması eskimiş olması manasına gelmez. Divan Şiiri kadim bir şiir olup, nevzuhur pek çok şiiri eskitecek bir hususiyete sahiptir. İnsandaki bedi’ duyguyu hissedebilen herkes Divan Şiiri’nin mertebe-i ulyasını tabii olarak takdir eder. Divan Şiiri’nin kıymet-i asliyesini göremeyenler ise, hakiki manada sanatçılıktan ve şairlikten nasipsiz; bilgi, irfân ve kültür seviyeleri belli bir merhalede tıkanıp kalmış kişilerdir. Divan Şiiri her şeyden evvel insan ruhunun bir tahlilidir. İnsanı tahlil eden bir şiirin halktan kopuk olduğunu iddia etmek saçmadır. Zira insanı anlamayan, toplumu da anlayamaz.

Divan Şiiri musikiye en yakın şiirdir. Hatta bir nevi güfteli musikidir. Musiki ise her zamana, mekana ve insana kolayca hitap eden bir sanattır. Bu yüzden dili ağır olsa bile Divan Şiiri her zaman okunacak, zevk alınacak nadide bir şiirdir. Hele Rubia ve Tuyuğ, hikmet arayışının, insan denen muammayı çözümlemeye çalışmanın ve hayatı irdelemenin bir ifadesi olarak her daim tazeliğini koruyacaktır.

Allah’ın bahşettiği istidatla kelimelere ruh üfleyip Dîvan Şiiri’ni var eden bütün şairlere selam olsun. Cenab-ı Zülcelal, onların isimlerini gök kubbenin altında Baki isminin tecellisine mazhar kılsın. Amin…

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: