Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
POLİS DİSİPLİN HUKUKU (  )
Polis Disiplin Hukuku
POLİS DİSİPLİN HUKUKU (  )
Barkod
: 9786053009276
Basım Yılı
: Ocak 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 302
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
65,00
İndirimli Fiyatı
58,50
Kazanılan Puan
176 NP
Bu ürünü 68 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Polislik, bir disiplin mesleğidir. Polis teşkilatında disiplin; geçmişte de önemliydi, günümüzde de önemli ve gelecekte de önemli olacaktır. Çünkü polis teşkilatı, devletin üstlendiği kamu düzeninin sağlanması ve işlenmiş suçların aydınlatılması gibi önemli bir görevi ifa etmektedir. Bu görev; bazı durumlarda personelin can güvenliğini dahi tehlikeye atabilecek nitelikte olup personelin her durumda tereddüt etmeden, zamanında ve etkin müdahalesini gerektirmektedir. Halkın can ve mal güvenliğinin kesintisiz bir şekilde sağlanabilmesi için polis teşkilatında disiplin, kamu hizmetinin vazgeçilmez bir unsurunu oluşturmaktadır.

Teşkilat içinde “disiplin tüzüğü“ olarak bilinen Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü, 682 sayılı kanun hükmünde kararname ile yürürlükten kaldırılmış, bahse konu kanun hükmünde kararnamenin 7068 sayılı kanun olarak yasalaşmasının ardından polis disiplin hukuku yeniden şekillendirilmiştir. Disiplin cezalarına disiplin puanı öngörülmesi ve disiplinsizliği alışkanlık haline getirenlerin meslekten çıkarılması, muhakkik ve müfettişlerinin yetkilerinin düzenlenmesi, genel kolluğun(polis, jandarma ve sahil güvenlik personelinin) disiplin hukukunda ortak hükümlerin benimsenmesi yeni kanunun getirdiği değişikliklerden bazılarıdır. Genel olarak disiplin hukuku; disiplin suç ve cezalarını, disiplin soruşturmalarını, memurlar hakkındaki ceza soruşturmalarını, disiplin kurullarını, ödüllendirme ve disiplin ile bağlantılı olarak diğer memuriyet işlemlerini (performans, rütbe terfi, atama vb. ) incelemektedir.

“Polis disiplin hukuku”, bir kavram olarak ilk kez bu eserde kullanılmaktadır. Bilindiği üzere disiplin hukuku, idare hukukun bir alt dalı olduğu için idare hukuku hakkında yazılan eserlerde genel olarak disiplin hukukundan da bahsedilmektedir. Disiplin hukukunda geçerli genel hükümler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olduğundan dolayı bu hükümleri inceleyen eserlerde “Memur Disiplin Hukuku” kavramının tercih edildiği görülmektedir. Ancak genel hükümlerin yanı sıra belirli memuriyetlere veya mesleklere yönelik özel disiplin hükümleri bulunmaktadır. Özel disiplin hükümlerinin incelendiği eserlerde özel hükümlerin ait olduğu kurumun veya mesleğin isminin bulunduğu tamlamalar kullanıldığı için yeni kanuna uygun olarak hazırlanan bu eserde, “Polis Disiplin Hukuku“ başlığı tercih edilmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: