Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
PLANLI YILLAR ( ANILARLA DPT’NİN ÖYKÜSÜ )
PLANLI YILLAR ( ANILARLA DPT’NİN ÖYKÜSÜ )
Barkod
: 9789754585896
Basım Yılı
: Haziran 2004
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 628
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
32,41
İndirimli Fiyatı
22,69
Kazanılan Puan
68 NP
Bu kitabı 3,78 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 303 kişi görüntüledi.
Planlı Yıllar, bir yandan ülkeye cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri kazandıran Devlet Planlama Teşkilatı’nın öyküsünü anlatırken, bir yandan da Türkiye’nin kalkınma deneyimini uluslararası bir perspektiften değerlendiriyor. İlgi çeken bazı olaylar, öyküler: Planlama’nın kuruluşu, bir avuç idealist gencin Türkiye’nin ilk planını hazırlayışları. . . Plancıların, İsmet Paşa, Süleyman Demirel, Turgut Özal ve diğer politikacılar arasında geçen, anılarla süslü yaşamları. . . Plancıların “Takunyalı“ dedikleri Turgut Özal’ın 1967’e DPT’nin başına getirilmesinin, Teşkilat’ta nasıl fırtınalar kopmasına yol açtığı, ülkede ahbap çavuş kapitalizminin temellerinin nasıl atıldığı. . . 1970’ler boyunca Türkiye’yi yönetenlerin dünyadaki değişim rüzgarlarını niçin algılayamadıkları, Avrupa Birliği yolunun nasıl engellendiği, plancıların Erbakan’dan çektikleri. . . 24 Ocak kararlarıyla ülkenin nihayet dışa açılışının uluslararası yankıları. . .
Plancıların politika sahnesinde dalgalar halinde boy göstermeleri. . . DPT’nin başbakan olduktan sonra Özal tarafından işlevsiz hale getirilişi. . . Kırk yıllık planlı kalkınmanın küreselleşme penceresinden bakıldığında görünümü, sevapları, günahları. . .

Günal Kansu ilk plancılardan, Mülkiyeli, Amerika’da master yaptı. 1963’te yurda dönüşünün ardından katıldığı Devlet Planlama Teşkilatı’nda İPD başkanlığı ve Yüksek Planlama Kurulu üyeliği yaptı. İsmet İnönü, Süleyman Demirel hükümetleriyle ve Turgut Özal ile çalıştı. Türkiye’nin kalkınmasıyla ilgili kritik kararların alınmasında aktif rol oynadı. 1968’den sonra uzun yıllar çeşitli Birleşmiş Milletler kuruluşlarında üst düzey görevlerde bulundu. Çoğu “Asya Kaplanları“ olarak anılan ülkelerin ekonomik entegrasyon planını hazırlayan uzmanlar grubunun başkanlığını yaptı. 1994 yılında emekli olarak Türkiye’ye dönüşünün ardından getirildiği CHP Araştırma Merkezi başkanlığından, Planlı Yıllar’ın yazımına başlaması üzerine, 2000 yılında ayrıldı.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: