Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
PEYGAMBERLER TARİHİ (  )
Peygamberler Tarihi
PEYGAMBERLER TARİHİ (  )
Barkod
: 9786059869195
Basım Yılı
: Şubat 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 228
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%33 İNDİRİM
Liste Fiyatı
11,00
İndirimli Fiyatı
7,37
Kazanılan Puan
22 NP
Bu kitabı 1,23 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 145 kişi görüntüledi.

İbrahimi dinlere göre Tanrı tarafından yaratılan ilk insan. Her İbrahimi dinde Adem’e bakış açısı ve Adem’in hikayesi farklılık gösterse de özünde büyük oranda aynıdır. Sümer mitolojisinde yaratılmış ilk insan ve ilk kral olan Adapa diğer bazı unsurların yanında isimsel olarak da Adem inancının kökenini oluşturmuş gözüküyor. Ademin çamurdan, kaburga kemiğinden eşinin yaratılması, cennetten kovuluş, yasak meyve, yılan, Adem’in bin yıla yakın yaşaması vb. temaları Sümer efsaneleri ile örtüşen motiflerdir. (Adem ve Adapa efsanesi arasındaki ilişki: Tevrat’ın Tekvin bölümüne Adem ile Nuh tufanı arasındaki geçen süre 1756 yıllık bir süreye karşılık gelmektedir. İslami anlayışın da ilgili hadislerin yol göstermesiyle aynı yönde geliştiğini söylemek mümkündür. Ibni Sad, Tabakat’ında Adem’le Musa arasında 3 bin yıllık bir zaman olduğunu kaydetmektedir.


Müslümanlar Adem’in yaratılmış ilk insan ve ilk peygamber olduğuna inanırlar. İnanışa göre Allah O’nu Rahman suretinde yaratmış ve O’na kendi ruhundan üflemiştir. Adem’in 1000 ve 2000 yıl yaşadığı kabul edilir.


Ademden İslam dininin kutsal kitabı Kuran’da sekiz surede bahsedilir. Kur’an dışı anlatımlarda kıssa, mitolojik bir hale sokulmuştur. Buhari ve Müslim gibi güvenilen hadis kaynaklarına göre Adem’in boyu 60 zira (yaklaşık 35-48 metre) dir.


İslam’da Adem’in topraktan yaratıldığına Allah’ın ona diğer varlıklara öğretmediği isim koymayı manalarını bulmayı öğrettiğine inanılır. Allah meleklerin ona karşı secde etmesini istemiş fakat iblis kibrinden ötürü ona secde etmemiştir. İblis bu yüzden Cennet’ten kovulur. Kur’an’da Kehf Suresinin 50. ayetinde İblis’in melek değil cin olduğu ifade edilir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: