Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ÖTEKİ STALİN ( 1933-1937 YILLARI ARASINDA  SSCB’DE SİYASİ REFORMLAR )
Öteki Stalin 1933-1937 Yılları Arasında SSCB’de Siyasi Reformlar
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 464
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 35,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 28,00 TL
Kazanılan Puan
: 84 NP
Barkod
: 9786058640719
Basım Yılı
: 2013
Ürünün Tanıtımı

Sovyetler Birliği, sadece bir ülkenin değil, aynı zamanda insanlığın eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinde, bugüne dek yaşanmış en büyük deneyimin de adıdır. Bu sürecin en can alıcı bölümü ise, son derece olumsuz koşullarda gerçekleştirilen sosyalist kuruculuktur. Aynı dönem, hiç kuşkusuz, Stalin dönemi diye de adlandırılabilir. Büyük başarıların ve büyük kırılmaların bir arada yaşandığı bu dönem, Sovyetler Birliği’nin sonraki kaderini de ciddi biçimde belirlemiştir.


Bu kadar önemli olmasına rağmen, Stalin dönemi, gerek kapitasilt kampın Soğuk Savaşı politikaları çerçevesinde ürettiği tamamen asılsız ve yönlendirmeci bulanık siyasi, ideolojik ve akademik havanın, gerekse de Stalin sonrası Sovyet yönetimlerinin kah anti-Stalinist, kah Stalin’i ve uygulamalarını neredeyse yok satan sansürcü yaklaşımlarının etkisiyle, yeterince gerçek belge olgularıa dayalı bir biçimde tartışılamamıştır. Özellikle son zamanlarda Rus yada - hala ciddi bir kısmı gizli kalmakla birlikte - ortaya çıkan birtakım arşiv belgelerini derleyip kamuoyunun bilgisine sunan ve bu belgelere dayanarak daha rasyonel yorumlar yapan bazı araştırmacılar, Stalin döneminin, bugüne kadar çokça karşılaşıldığı gibi basit bir ahlaki terminolojinin çerçevesine sığdırılamayacak kadar karmaşık olduğunu açıkça göstermiştir.


Bu tür araştırmacıların belki de en önde geleni, özellikle Stalin dönemi konusunda bir uzman olan, Rusya Bilimler akademisi’nden tarihçi Yuriy Jukov’dur. Bir Marksist olmayan, ama Öteki Stalin’de Sovyetler Birliği’nin son derece kritik, belki de bir dönem noktası denebilecek dört-beş yılını anlatırken olabildiğince objektif kalmaya çalışan Yuriy Jukov, Stalin hakkında, biri onu her şeyiyle olumlayan ve aşırı yücelten, diğeri ise onu tamamen olumsuzlayan iki mit olduğunu belirtip kendi benimsediği ve kitabında da yansıttığı yaklaşım tarzı ile ilgili olarak, birikimiyle karşılaştırıldığında son derece mütevazı görünen bir dille şöyle demektedir:


“Asla tamamlanmışlık ve dolayısıyla da tartışılmazlık iddiası taşımadan, sadece şunu söylemeye cesaretim yetiyor: Her iki önyargılı yaklaşımdan, her iki mitten de uzak durmaya ve bir zamanlar iyi bilinen, şimdiyse herkesçe özenle unutulmuş, kesinlikle görmezlikten gelinen ve ihmal edilen bir maziyi yeniden canlandırmaya cüret edeceğim. “

Bu ürünü 359 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: