Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
OSMANLI’NIN SON MANEVRALARINDAN SURİYE VE GARBİ ARABİSTAN TEHCİRİ (  )
Osmanlı’nın Son Manevralarından Suriye ve Garbi Arabistan Tehciri
Yorumları oku
OSMANLI’NIN SON MANEVRALARINDAN SURİYE VE GARBİ ARABİSTAN TEHCİRİ (  )
%15 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 296
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
1 iş günü kargo
Liste Fiyatı
: 15,74 TL
İndirimli Fiyatı
: 13,38 TL
Kazanılan Puan
: 40 NP
Barkod
: 9786053641605
Basım Yılı
: Ocak 2012
Ürünün Tanıtımı

Birçok ortak özelliği ve menfaati bulunan iki milletin, Türkler ve Arapların birliktelikleri zorunludur. 19. Yüzyılın sonu ve 20. Yüzyılın ilk çeyreği, uzunca bir ortak geçmişe sahip olan bu iki milletin hafızalarında üzücü hatıraların yaşandığı bir dönem olarak tarihe geçmiştir. Yaşanan iç ve dış gelişmelerin sonucunda Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan tehcir olayı, üzerinde ajite edici tartışmaların sürdürüldüğü bir konudur.


Hükümetin sertlik yanlısı bu uygulamaları Şerif Hüseyin İsyanının sebebi olarak göstermek de tarihi gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Bu uygulamalar isyanın bir sebebi olmaktan öte, olsa olsa kırgınlıklar nedeniyle bir kısım halkın isyancılara meyletmesi sonucunu doğurmuştur. Bu durum da isyanın bir sebebi değil, ancak isyanın büyümesinin etkenlerinden birisi olabilir. Netice olarak, genel anlamda İttihat ve Terakki Hükümetinin ve daha özelde ise Cemal Paşanın tehcir uygulamaları, kısa vadede fayda sağlamış gibi görünse de uzun vadede olumsuz gelişmelerin yaşanmasına zemin hazırlamıştır.


Yönetimin caydırıcı güç kullanarak itaat sağlamak istemesi oiarak değerlendirilebilecek bu uygulama, tam tersine tedhit ve yıldırma şeklinde propagandalara sebep olmuştur. Hem idam edilenlerin ve hem de tehcir edilenlerin sayısının abartılması, devlete karşı hareketi haklı gösterme amacına yönelik propagandadan ibaret kalmaktadır. Ancak tehcir sırasında yalanan suiistimalleri ve aksaklıkları yönetimin hatası olarak görmek ve gelecekte yaşanması muhtemel benzer olayları önlemek açısından bu hatalardan ders çıkarmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu ürünü 304 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: