Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
OSMANLININ BALKANLARDAN ÇEKİLİŞİ ( SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA VE DÖNEMİ )
Osmanlının Balkanlardan Çekilişi
OSMANLININ BALKANLARDAN ÇEKİLİŞİ ( SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA VE DÖNEMİ )
Barkod
: 9789753556095
Basım Yılı
: 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 525
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 2-5 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
51,00
İndirimli Fiyatı
35,70
Kazanılan Puan
107 NP
Bu kitabı 5,95 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 311 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Osmanlı Devleti 19. yüzyılın son çeyreğine Sultan Abdülaziz ve Sultan Murad’ın art arda indirilip, Sultan Abdülhamid’in tahta çıkarılması, Meşrutiyet yönetimine geçiş; Meclis-i Meb’usan’ın açılışı ve Kanun-i Esasî’nin ilanı; 1877 Rus Savaşı gibi çok önemli olaylar dizisiyle girer. Tümü üç yıl içine sıkışan bu olayların hepsinde Süleyman Hüsnü Paşa başrollerdedir.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Osmanlı Devleti yüz ölçümünün beşte birinden fazla toprak yitirdi. Osmanlı Ordusu bu topraklardan çekilirken arkasında düşman işgalinden kaçan Müslüman göçmenlerin yaya, atlı ve arabalı kafileleri de sanki ikinci bir ordu oluşturmuştu.

Savaş sonrası Başkomutan Süleyman Paşa Divan-ı Harb önünde bir yıl boyunca yargılanmıştır. Sonuçta yenilgiden sorumlu bulunarak, süngü takmış birlik karşısında rütbeleri ve madalyaları sökülüp, aşağılanarak Ordu’dan çıkarılmış, emeklilik hakkı elinden alınarak ömür boyu sürgünde kalacağı Bağdat’a gönderilmiştir.

Süleyman Hüsnü Paşa’nın askeri ve siyasi kişiliği ile ilgili etkinlikleri dışında şair, yazar, öğretmen, eğitimci, bilim adamı ve devrimci olarak da düşünsel, bilimsel, sosyal, eğitimsel ve hatta dinsel kategorilerde yapıt ve hizmetleri vardır.

Oysa kimilerince “hain” olarak anılırken, ders ve araştırma kitaplarında, ansiklopedilerde adı ’Büyük Türkçü” ve “Kahraman” olarak geçen Süleyman Hüsnü Paşa karşıt anlamdaki böylesi unvanları acaba ne ölçüde hak etmiştir?

Aslı doktora tezi olan elinizdeki yapıt, bilimsel niteliğine dokunulmadan yapılan biçem değişiklikleri ile yakın tarihimizin çok incelenememiş bir dönemine Süleyman Hüsnü Paşa’nın bıraktığı izleri, kimi zaman roman, kimi zaman deneme ya da araştırma çeşnisiyle Türk aydınına sunmaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: