Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
OSMANLI YÖNETİMİNDE IRAK VE SURİYE ( TARİHİ COĞRAFYASI XIX YÜZYILDA İDARİ YAPISI )
Osmanlı Yönetiminde Irak ve Suriye
OSMANLI YÖNETİMİNDE IRAK VE SURİYE ( TARİHİ COĞRAFYASI XIX YÜZYILDA İDARİ YAPISI )
Barkod
: 9786055729073
Basım Yılı
: Mart 2011
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 200
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
33,00
İndirimli Fiyatı
28,05
Kazanılan Puan
84 NP
Bu ürünü 692 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Ön Asya toprakları ya da Ortadoğu, Mısır’da Tolunoğulları’ndan (867-905) başlayarak Büyük Selçuklular (1038-1157) ile devam edip gelen süreç içerisinde bin yılı aşkın bir zamandır Türk devletlerinin yönetiminde kalmıştır. Osmanlı Devleti’nin yıkılışı (1922) ile bu toprakların çoğu, Türkiye Cumhuriyeti devleti hudutlarının dışında kalmış olmasına rağmen, Türk tarihi ve kültürü açısından araştırılması son derece önemlidir.

Araştırmamıza konu olan 18. yüzyılda Irak ve Suriye topraklarının “tarihi coğrafya“ ve “idari yapı“ açısından incelenmesi hususunun, Ortadoğu’nun coğrafî bütünlüğü ve dünyada 18. yüzyıldaki gelişmeler dikkate alınırsa, bölge ülkeleri açısından ve dünya milletleri bakımından, toplumsal barış için ne kadar elzem bir konu olduğu ortaya çıkar. 1991 yılında 1. Körfez Savaşı, 2003 yılında ise 2. Körfez Savaşı ile Irak toprakları işgal edilmiştir. Bu hadiseler de bölgenin iyi tanınmasının gereğini bir kez daha öne çıkarmaktadır.

16. Yüzyıldan başlayarak, 18. Yüzyılda Osmanlı yönetimi altında bulunan Ortadoğu topraklarının büyük bir kısmı; bugün Türkiye, Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Filistin, İsrail, Umman, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Yemen ve Kuzey Yemen gibi, ülkelerin sınırları içerisinde yer almaktadır.

Bu çalışmamızda, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti devleti hudutları dışında kalan, Irak ve Suriye topraklarının 18. Yüzyılda idarî yapısı ile bu yerlerin tarihi coğrafyaları incelenmiştir. Bugün Irak ve Suriye topraklarında bulunan yerleşim yerlerinin, şehir ve beldelerin, tarihi seyir içerisindeki durumları araştırmamızda ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Ayrıca Osmanlı Devleti yönetiminde 18. yüzyıl içersinde Lübnan, Filistin, Irak ve Suriye’deki şehirlerin idari yapısı, Arapça ve Osmanlıca eserlerden yararlanarak belirtilmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: