Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
OSMANLI HANEDANI’NIN FAZİLETİ ( MUKAYESELİ TARİH KRİTİĞİ )
Osmanlı Hanedanı’nın Fazileti
OSMANLI HANEDANI’NIN FAZİLETİ ( MUKAYESELİ TARİH KRİTİĞİ )
Barkod
: 9789756415344
Basım Yılı
: Ocak 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 136
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%24 İNDİRİM
Liste Fiyatı
15,00
İndirimli Fiyatı
11,40
Kazanılan Puan
34 NP
Kategoriler
Bu ürünü 92 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

17. asrın ünlü Hanbeli Bilgini el-Kermi İslam beldelerinde, kendi devrine kadarki döneme ait yönetsel anlamda yaşanmış tecrübeleri aktarıyor. Sonra bunları Osmanlı Hanedanı’nın faziletini ortaya koymak arzusuyla mukayeselerle kritik ediyor. Umarım bu türden bir kitabın tahkik edilmesi ve o dönemi konu eden tarihsel bir materyalin ortaya çıkarılması Osmanlı tarihi konusunda farklı bir perspektif sağlayacak ve bilimsel ufuk seviyeleri Osmanlı yönetiminin o çağda oynadığı etkin ve olumlu rol düzeyine vakıf olamamış birçok kimsenin, sadece karanlık taraflarını görmeye çalıştıkları karışıklıkları netliğe kavuşturacaktır.

Özellikle de eserin müellifinin (Allah rahmet etsin) devlet içerisinde idari bir pozisyona sahip kimselerden olmaması vardığı hükümlerde tarafsız ve net davrandığı kanaatini doğurmaktadır. Ayrıca bu eser, Osmanlı Devleti tarihi olması yanında bilimsel açıdan ilmi esaslara dayanma karakteristiğine de sahiptir.

Net olarak fark edilmektedir ki, müellif (Allah rahmet etsin) ilim adamlarının görüşlerini delil olarak sunmakta, Zehebi’nin Tarihu’l-İslam’ı, ‘Acaibu’l-Makdur ve Cami’u’l-Hikayat gibi ilim ehlinin eserlerine atıflarda bulunmakta hassasiyet göstermektedir. Ayrıca bu küçük hacimli eseri vasıtasıyla müellif, kendisine ait, sayısı ona varan tasniflerini ve diğer ilim adamlarının da eserlerini zikretmektedir.

Müellifin (Allah rahmet etsin) tarihsel materyal içinde yeri geldiğinde farklı konulardan söz etmesi de, bariz bir şekilde dikkati çeken başka bir husustur. Çünkü kendisi başlangıçtan itibaren İslam ümmetinin tarihine dair bilgi sahibi olan, doğudan batıya İslam ümmetinin sahip olduğu hükümdarlıkların, devletlerin durumunu takip eden birisidir ki bu özellik ona birtakım delilleri kolaylıkla çıkarıp ortaya koyma ve inceleme bakımından yeterli bir kudret vermektedir.

Dolayısıyla bu husus müellifi İslam ümmetinin şümullü tarihçilerinden biri konumuna getirmektedir. Okuyucu, birkaç sayfadan oluşan bu eseri sadece okumakla bile kendisini İslam beldelerinde seyahat ederken, birçok olayı izlerken ve bol miktarda kişi ve mekan ismine muttali olurken bulacaktır. Bunlar birçok tarihçinin sahip olamayacağı meziyetlerdir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: