Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
OSMANLI DEVLETİ’NDE ALMANLARIN PROTESTAN MİSYONERLİK FAALİYETLERİ (  )
Osmanlı Devleti’nde Almanların Protestan Misyonerlik Faaliyetleri
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 653
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-2 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 44,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 35,20 TL
Kazanılan Puan
: 86 NP
Barkod
: 9789751631107
Basım Yılı
: 2015
Ürünün Tanıtımı

Dünyanın hiçbir kesiminde Avrupa’nın hem dini hemde siyasi çevrelerini ortak olarak Anadolu ve Ortadoğu kadar cezbeden bir başka toprak parçası bulunmamaktadır.Bu iki coğrafyayı da elinde bulunduran Osmanlı Devleti bu yüzden daima güçlü Avrupalı devletlerin ve Hıristiyan halklarının ilgi odağı olmuştur. Özellikle sömürgeciliğin hız kazandığı Ondokuzuncu yüzyılda zayıf Osmanlı Devleti üzerinde hakimiyet tesis etmek isteyen düvel-i muazzama misyoner örgütlerini bu uğurda kullanacakları öncü birlikler olarak görmüşler ve onları hem maddi hem de politik olarak desteklemiştir. Doğu halklarının Hıristiyanlaştırılması için yola çıkan misyoner örgütleri zamanla enternasyonel kimliklerinden sıyrılıp birer milli teşkilat haline gelerek bağlı oldukları devletlerin emperyalist hedeflerinin öncülüğünü yapmaya başlamışlardır.


Bu ilişkiler çerçevesinde hazırlanan mevcut çalışma dönemin güçlü devletlerden biri olan Almanya’yı ele almaktadır. Alman Protestan misyoner örgütlerinin 4 Friedrich Wilhem’in Prusya tahtına oturmasından (1840) 1. Dünya Savaşı’nın sonuçlanıp bütün Alman unsurların Osmanlı dışına çıkarıldığı (1918) tarihler arasındaki faaliyetlerini incelemekte ve bu faaliyetler ışığında Yakın Doğu’daki Alman siyasetini tasvir etmektedir. Osmanlı Devleti’ndeki faaliyetlerinin hız kazanması ve Osmanlı’da en güçlü misyoner örgütleri haline gelme süreçleri, Ermeni Meselesinde oynadıkları etkili rolleri, Müslümanların Hıristiyanlaştırılması için yapılan faaliyetler ve diğer misyoner örgütleri ile yaşadıkları çatışmalar ayrıntılı olarak işlenmektedir.


Çalışmada şimdiye kadar Başkanlık Osmanlı Arşivi’nde hiç kullanılmayan pek çok orjinal belge kullanılmıştır. Bu yönü ile Anadolu ve Orta Doğu’da Alman siyasetinin ve misyonerlik faaliyetinin bu döneme ait bilinmeyen pek çok noktalarına işaret etmektedir.


Osmanlı Devleti’nde faaliyet gösteren Alman Protestan misyoner örgütlerinin tamamını içine alacak şekilde geniş bir alanı ve zaman dilimini kapsaması sebebiyle hacimli bir çalışma olarak ortaya çıkan eser,bu alanda ilk çalışma olma niteliğinin taşımaktadır.Konu ile ilgili yapılacak bundan sonraki çalışmalara önemli bir kaynak ve yol gösterici olacağı kanaatindeyiz.

Bu ürünü 349 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: