Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ORTA DOĞU’DA DEĞİŞİM VE TÜRKİYE (  )
Orta Doğu’da Değişim ve Türkiye
ORTA DOĞU’DA DEĞİŞİM VE TÜRKİYE (  )
Barkod
: 9786059963008
Basım Yılı
: Temmuz 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23 (cm)
Sayfa Sayısı
: 378
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
23,15
İndirimli Fiyatı
19,68
Kazanılan Puan
59 NP
Bu kitabı 3,28 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 381 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Arap dünyasında 2011’de başlayan halk hareketleriyle birlikte Orta Doğu, Türkçiye açısından oldukça riskli bir değişim sürecine girmiştir. Arap devletlerindeki ayaklanmalar bölgede demokratik sistemlere değil, istikrarsızlığın hakim olduğu, etnik ve mezhepsel ayrışmanın belirginleştiği bir döneme yol açmıştır. Bu dönemde İran’ın nükleer programı kapsamındaki gelişmeler, ABD sonrası Irak’taki istikrarsızlık ve Suriye iç savaşı İran-Irak-Suriye hattında Türkiye’nin güneydoğusu boyunca uzanan bir kriz coğrafyası meydana getirmiştir.

Krizlerle birlikte Orta Doğu’daki kazanımlarını yitiren Ankara’nın etki alanı daralırken; Irak’ta işgal sonrası dengeler ve Suriye’de Batılı ülkelerin kararsız tutumu nedeniyle İran bölgesel güç olarak öne çıkmış, Türkiye’nin güneyinde Doğu Akdeniz’e kadar uzaman bir nüfuz hattına sahip olmuştur. Irak’taki istikrarsızlık ve Suriye krizi diğer taraftan Orta Doğu’da İran’la Batılı devletlerin ve İsrail’in menfaatlerinin örtüştüğü bir kojonktür hazırlamış, başta ABD olmak üzere Batılı devletlerin Tahran’la diplomatik ilişkilerin yeniden tesisine sıcak baktığı bir süreç başlamıştır.

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), ’’Orta Doğu’da Değişim ve Türkiye’’ kitabını bölgedeki bu riskli değişim sürecini anlamak ve Türk karar mercierine milli menfaatler doğrultusunda politika önerileri sunmak maksadıyla hazırlanmıştır. Kitapta Cumhuriyet döneminden itibaren Türkiye’nin Orta Doğu politikası, İran nükleer krizinin Türkiye’ye etkileri, Türkiye-İran ekonomik ilişkileri, Orta Doğu’daki değişim sürecinde Avrasya-Atlantik rekabeti ve Türkiye’nin tutumu, küresel ve bölgesel çerçevede Suriye krizi, Türkiye’nin Suriye politikasına toplumsal bakış, PKK/KCK’nın Suriye’nin kuzeyindeki PYD yapılanması, ABD sonrası Irak’taki dengeler ve istikrarsızlık ve Kuzey Irak’takş Goran Hareketi üzerine makaleler yer almaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: