Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ORGENERAL MUSTAFA MUĞLALI OLAYI ’’33 KURŞUN’’ ( BİLİM YÖNTEMİ  TÜRKİYE’DEKİ UYGULAMA - 5 )
Orgeneral Mustafa Muğlalı Olayı ’’33 Kurşun’’
ORGENERAL MUSTAFA MUĞLALI OLAYI ’’33 KURŞUN’’ ( BİLİM YÖNTEMİ  TÜRKİYE’DEKİ UYGULAMA - 5 )
Barkod
: 9786058693388
Basım Yılı
: Nisan 2013
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 312
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
25,00
İndirimli Fiyatı
20,00
Kazanılan Puan
60 NP
Bu kitabı 3,33 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 434 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

1943’deki ’’Otuz Üç Kurşun’’ olayı ile 28 Aralık 2011’deki Roboski Katliam’ı benzer olaylardır.


II. Dünya Savaşı sırasında, 1941 yılında, Batı İran’ın güney kesimleri İngiltere tarafından, kuzey kesimleri Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmişti. Sovyet işgal bölgesinde, Mehabat yörelerinde, Kürdistan’da bir milli hareket filizlenmeye başlamıştı. Günden güne artan bu milli hareket, Kürdlerin moralini güçlendiriyordu. Özalp tarafında oturan Kürdler de Doğu Kürdistan’a geçişler yapıyorlardı. Özalp, Başkale vs ’Batı Yakası’ndaki Kürdistanlılar etkilenmesin diye böylesi bir, ’Otuz Üç Kurşun’ ya da “Geliye Sapo“ katliamı ile Kürdlere ’haddini bildirmek’ anlayışı yaşama geçirilmişti.


Roboski Katliamı’nda da benzer bir süreç yaşandı. Buralarda da sınır aşiretleri, akrabaları bölünmüştü. Buna rağmen, akrabalar, aileler arasında ilişkiler yoğun bir şekilde sürüyordu. Roboski köylüleri, Güney Kürdistan ile ticaret yapıyor ve bulundukları konumları itibarı ile sınırdaki karakolların bilgisi, görgüsü dahilinde, gidip geliyorlardı. Bu köylülerin Güney Kürdistan’daki gelişmelerden daha çok etkilendiklerini gösteriyordu. 34 Kürd köylüsünün bombalanması aslında, sınırdaki Kürdlere verilmek istenen bir mesaj oluyordu. 1990’larda, özellikle profesör Tansu Çiller’in başbakan olduğu yıllarda, üç bin civarında ’’faili meçhul’’ denen cinayet gerçekleşmişti. Bu cinayetlerin faillerinin ’’derin devlet’’ olduğu ’’derin devletin’’ kendisi olduğu artık yakından bilinmektedir.
Balyoz, Ergenekon vs. soruşturmaları, bu konularla ilgili açılan davalar, askeri vesayetin geriletilmesi, elbette çok önemlidir. Davalar darbe teşebbüsü nedeniyle açılmaktadır. Fakat aynı anlayışın, Kürd bölgelerinde gerçekleştirdiği cinayetlerin gündeme getirilmemesi çok büyük olumsuzluklar içermektedir.
’’Orgeneral Mustafa Muğlalı Olayı - 33 Kurşun’’ diye hafızalarda yer edinen katliamlar, Yakın Doğu coğrafyasında Kürdistan’da işlenen katliamlardan biridir. Bu katliam, sürece yayılan jenosit olgu ve uygulamalardandır. Bu olgu ve uygulamaların tarih bilinci açısından sorgulanması, canlı tutulması, tartışılması, aktüel kılınması önemlidir.


“Faili meçhul“ denen cinayetlere gereksinim duymak, Türk siyasal sisteminin, Türk siyasal rejiminin çok önemli bir özelliğidir. Devletin, Hükümetin, Kürdleri Kürd sorununu algılamasında, en önemli olgu, bu süreçtir. Bunun da bilimin, siyasetin kavramlarıyla incelenmesi, açıklanması gerekir!


1978 yılının Mart ayında, basıma hazır hale getirilen bu kitap, tüm canlılığını 2013 Mart’ında da korumaktadır.
Kritik edilmesi dileğiyle, İsmail Beşikçi’ye saygı, okura dostlukla!. .

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: