Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
NÜZHET-İ ESRAR'ÜL AHYAR DER AHBAR-I SEFER-İ SİGETVAR ( NÜZHET-İ ESRAR'ÜL AHYAR DER AHBAR-I SEFER-İ SİGETVAR )
Nüzhet-i Esrar'ül Ahyar Der Ahbar-ı Sefer-i Sigetvar Nüzhet-i Esrar'ül Ahyar Der Ahbar-ı Sefer-i Sigetvar
Yorumları oku
%5 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 20 cm
Sayfa Sayısı
: 431
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 266,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 252,70 TL
Kazanılan Puan
: 758 NP
Barkod
: 9786058817975
Basım Yılı
: 2014
Ürünün Tanıtımı
Yıl 1566.
Saçı sakalı ağarmış, pir-i fani bir sultan Eyüp Sultan Camii'ndeki ibadet, dua ve merasimden sonra ağır ağır çıkıyor atının üstüne. Teamüle göre atının üstünde dimdik oturuyor. Bütün ataları gibi. Eyüp Sultan'dan yavaş yavaş ayrılıyor ve Batı'ya doğru ilerliyor.
Dünyanın, ne söyleyecek, ne yapacak diye pür dikkat beklediği koca hükümdar, Batılıların "Muhteşem" dedikleri "Kanuni" Sultan Süleyman, yaşına ve rahatsızlığına rağmen atının üstünde dimdik duruyor ve ma'şeri kalabalığın arasından ağır ağır geçip, ordusunun önünde yola koyuluyor.
Tarihçilerin anlattığına göre, Sigetvar Seferi böyle başlıyor. 46 yıllık hükümdarlığının ve hayatının son seferi olacak koca Kanuni'nin. Dünyaya savaşarak veda edecek.
Ordusunun hedefinden sapmaması için Sigetvar'da vuku bulan vefatı bir süre saklanacak. Ancak Sigetvar Kalesi başarıyla ele geçirildikten sonra dönüş yolunda, Belgrad civarında, binlerce hafızın Kur'an tilavetiyle ahirete irtihali artık iyice su yüzüne çıkacak. İlk cenaze namazı orada kılınacak. Sonra payitaht İstanbul'a gelinecek, ikinci ve son cenaze namazı, merasimi ve defin gerçekleşecek.
Dünya tarihine yön vermiş az sayıdaki Osmanlı hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın cenazesi bile zamanın dünya dengelerini yerinden oynatabilecek, son derece önemli bir olaydır.
Son yıllarda Osmanlı tarihine dair kitaplara ve filmlere gösterilen yoğun ilginin ne kadar haklı olduğu, bu kısa bilgiden bile anlaşılabilir.
Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, istedik ki Tarih algımızı ve bilincimizi değiştirebilecek önemli olaylar, milletimiz ve hemşerilerimiz tarafından doğru algılansın. Tarihi birinci elden, ilk kaynaklarından takip etmenin önemi çok büyük. Bu bakımdan, elinizdeki çalışma bir anahtar özelliği taşıyor.
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hükümdarlarından birinin son seferi, o sefere bizzat katılan, zamanın meşhur yazarlarından birinin kaleminden aktarılıyor.
Feridun Ahmed Bey'in bu eşsiz eserinde, büyük hükümdarın Zigetvar seferini an be an yaşıyoruz. Şahit oluyoruz, ürperiyoruz, hayret ve gıpta ediyoruz. Ayrıca bu ilginç seferi, dönemin en önemli görsel anlatım sanatı olan orijinal minyatürlerden "görerek" anlamak, izlemek de mümkün oluyor. Bu, bilginin yanı sıra, tarih meraklıları ve tarihçiler için büyük bir keyif aynı zamanda.
Topkapı Sarayı Müzesi'nde, kütüphanenin 1339 numaralı envanterinde bulunan bu muhteşem eseri tarihçilerimize, irfan ve ilim erbabına, bütün milletimize sunmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.
Kanuni Sultan Süleyman'ın son yıllarını, son seferini ve yerine geçen oğlunun ilk yıllarını ayrıntılı biçimde izleyebileceğimiz bu büyük eser, bizlere birinci elden bir tarih ziyafeti sunuyor.
Bu önemli çalışmayı ortaya koyan H. Ahmet Arslantürk ve Günhan Börekçi'ye müteşekkiriz. Çalışmada emeği geçen bütün arkadaşlara ayrıca teşekkür borçluyuz.

Murat Aydın
Zeytinburnu Belediye Başkanı
Bu ürünü 260 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: