Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
NİJERYA’DA ŞİDDET, RADİKALİZM VE BOKO HARAM (  )
Nijerya’da Şiddet, Radikalizm ve Boko Haram
Yorumları oku
Yayınevi:
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 154
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 18,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 13,50 TL
Kazanılan Puan
: 43 NP
Barkod
: 9786059292009
Basım Yılı
: Kasım 2015
Ürünün Tanıtımı

Nijerya’daki güvenliğe ilişkin gelişmeler, bunların ortaya çıkışları, yoğunlaştığı bölgeler ve izleyen süreçler hakkında pek çok sorunun yanıtlanması gerekmektedir. Gerçek şu ki bağımsızlıktan bu yana ülkenin tanık olduğu şiddet olaylarının gelişim çerçevesini ortaya koymadıkça, Boko Haram olgusunu yalnızca Nijerya’nın içsel bağlamında anlamak mümkün değildir.


Bu bağlamda denilebilir ki Boko Haram, Nijerya’nın tanık olduğu şiddet olaylarının dördüncü dalgasını teşkil etmektedir. Bu dalgaların ilki, 60’lı yıllarda Nijerya’nın güneydoğusunda ayrılıkçı taleplerin baş göstermesiyle başlamıştır. İkinci şiddet dalgası ise temel olarak 80’li yıllarda ortaya çıkıp iki yönlü bir seyir izlemiştir.


İlki, iktidardaki askeri otoriteler arasındaki ilişkilerin krize girişinin bir ifadesi olarak üniversitelerde yaşanan şiddet olayları; diğeri ise 80’li yıllarda hem Müslümanlara, hem de Hristiyanlara karşı geniş çaplı cinayet eylemleri düzenleyen Maitatsine Hareketi olarak bilinen olgunun baş göstermesidir. Nijerya, Soğuk Savaş sonrası ise etnik arka plana sahip üçüncü dalga şiddet olaylarına tanık olmuştur. Bu dalga, devlete karşı silahlı çatışma içine giren onlarca etnik milis grubunun doğuşuna yol açmıştır.


21. yüzyılın başlamasıyla birlikte Nijerya’da, bağımsızlık sonrası dördüncü şiddet dalgası başlamış, ancak 90’lı yıllardaki etnik karakterli dalganın ardından bu defa dinci karaktere sahip olmuştur. İlk dinci şiddet olayları, Müslüman çoğunluğa sahip bazı kuzey eyaletlerinin “İslam Şeriatı“nı uygulamaya başlayacaklarını ilan etmeleriyle birlikte patlak vermiştir.


Bu gelişme bir yandan o bölgelerde yaşayan Hristiyan azınlıkların tepkisini çekerken, öte yandan özellikle Şeriatın uygulanmasını denetlemekle görevli ve aşırı Selefi eğilimlere yakın olduğu düşünülen silahlı grupların oluşturulmasından sonra pek çok Sufi Müslümanın endişelerini artırmıştır. Bu “Hristiyan-Müslüman“ çatışmasının ortasında, 2003 yılında Boko Haram Hareketi kurulmuştur.


Özellikle Nijerya’nın kuzeydoğu bölgesinde hızlı bir yayılım göstermeye başlayan ve 2009 yılında hükümet güçleriyle şiddetli çatışmalara giren örgüt, daha sonraları 2015 yılında IŞİD örgütünün bir parçası haline gelmiştir.

Bu ürünü 284 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: