Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
NEFS TERBİYESİNDE RABITA (  )
Nefs Terbiyesinde Rabıta
NEFS TERBİYESİNDE RABITA (  )
Barkod
: 9786058694903
Basım Yılı
: Ağustos 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 256
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
14,00
Kazanılan Puan
42 NP
Bu ürünü 390 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Bu çalışmamızda, İslam tarihinde manevi terbiyede rehberlik eden tasavvuf okullarında kullanılan temel bir metod olan râbıta ele alınmaktadır.

Rabıta, değişik çevrelerce farklı algılanmış ve yorumlanmış bir konudur. Tasavvuf ehline göre rabıta, nefis terbiyesinde en tesirli ve en faydalı bir metottur. Öyle ki onsuz manevi terbiyede kemale ermek zordur. Çünkü râbıta, terbiye ve terakki için maneviyat yoluna adım atan Hak yolcusunun, bu yolda kendisine ayna, şâhit ve rehber olan kâmil mürşide kalben bağlanıp onun ruhundan akseden nurla aydınlanmak, ondan feyiz, sevgi, hal ve edep almak; bu ilahi sevgi atmosferinde an be an olgunlaşmaktır. Bazıları ise râbıtanın lafzına takılmış, Kur’ân ve sünnette râbıta kelimesini aramış, onun naslarda açıkça zikredilmediğini görünce, râbıtanın dış kaynaklı bir yöntem olduğunu düşünerek tasvip etmemiştir. Bu grup içinde, hiçbir ayırım yapmadan râbıtayı tenkit edenler, hatta yapanları şirkle suçlayacak kadar ileri gidenler de olmuştur.

Bu çalışmada râbıta özellikle dini açıdan ele alındı, yeri gelince psikolojik ve sosyolojik yönlerine de değinildi. Konu, Kur’ân ve sünnet başta olmak üzere, diğer İslâmî kaynaklara ve tasavvuf ehlinin tarihteki uygulamalarına bakarak değerlendirildi. Râbıtaya farklı yaklaşımların sebebini araştırıldı. Söz sahiplerinin delil ve görüşlerini incelendi. Uygulamadaki örneklere ve sonuçlarına bakıldı. Önce, yapılanı tenkite değil, tespite çalışıldı; sonra dinin temel öçülerine aykırı görüş ve uygulamalar varsa onlara değinildi.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: