Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
NEFRET SUÇLARI (  )
Nefret Suçları
NEFRET SUÇLARI (  )
Barkod
: 9786051464626
Basım Yılı
: Eylül 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 21.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 205
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
42,00
İndirimli Fiyatı
37,80
Kazanılan Puan
113 NP
Bu ürünü 65 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Nefret suçları, bir kişinin temel veya değiştirilemez bir özelliğine karşı önyargı ve nefret saiki ile işlenen suçlar olarak tanımlanmaktadır. Yaygın olarak nefret suçları veya önyargı suçları adıyla bilinen bu suçlar, diğer suçlara göre mağdura daha fazla zarar vermekte, hedef grup ve toplum üzerinde de ciddi etkiler göstermektedir. Nefret suçlarında nefret ve önyargı kavramlarının nasıl anlaşılacağı, hangi karakteristik özelliklerin nefret suçları kategorisine dahil edileceği ve hangi temel suçların nefret saiki ile işlendiğinde daha fazla cezalandırılacağı gibi temel tartışmalar bulunmaktadır. Bu tartışmalar neticesinde nefret saiki ile işlenen suçların temel düzenleniş şekilleri ile saikin kapsamı ve niteliği açısından farklı modeller ortaya çıkmıştır. Bir diğer tartışılan konu ise hangi karakteristiklerin bu suçlar kapsamında koruma altına alınacağıdır.

Türkiye’de de nefret suçları son yıllarda yaygın olarak tartışılmaya başlanmıştır. Bu suçların yasalaşması için sivil toplum kuruluşlarının büyük çaba sarf ettiklerini ve hükümetin de bu konuda çeşitli adımlar attığını görmekteyiz. Bu bağlamda nefret saiki ile işlenen suçların Türkiye’deki sosyolojik boyutu, mevzuattaki mevcut durum ve ideal bir düzenlemenin taşıması gereken niteliklerin tartışılması gerekmektedir.

Bu çalışmada nefret suçları ile ilgili temel kavramlar ile bu suçların uluslararası hukuktaki boyutu, suç teorisi açısından durumu ve Türkiye’de nefret suçlarının hukuki boyutu konuları incelenmektedir. Bunların yanı sıra Türkiye’de yapılması muhtemel bir yasalaşma için değerlendirmeler ve öneriler bulunmaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: