Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
MİLLİ MÜCADELE GÜNLERİNDE CEVAT DURSUNOĞLU (  )
Milli Mücadele Günlerinde Cevat Dursunoğlu
Yorumları oku
%8 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 15.5 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 231
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 17,30 TL
İndirimli Fiyatı
: 15,92 TL
Kazanılan Puan
: 48 NP
Barkod
: 9789751621887
Basım Yılı
: 2010
Ürünün Tanıtımı

Milli Mücadele hareketinin programının oluşturup temellerinin atıldığı 1919 yılı Erzurum’undaki Müdafaa-i Hukuk sürecinde ön plana çıkan şahsiyetlerden biri de Cevat Dursunoğlu’dur. Cevat bey Mondros Mütarekesi’nden sonra Doğu Anadolu topraklarında ortaya çıkan Ermenistan tehlikesine karşı Erzurumda kurulan “Vilayet-ı Şarkıye Müdafa-i Hukuk-ı Milliye Cemiyeti’nin kurucularındandır. I. Dünya Savaşı’nda çeşitli cephelerde vazife yaptıktan sonra Erzurum’a dönmüş burada Milli Mücadelenin sesi haline gelen Albayrak Gazetesi yayın heyetinde yer almıştır. İtilaf devletlerinin haksız işgallerini ve iki devamlı olarak milli vicdanı canlı tutmaya gayret etmiştir.


Eğitim alanındaki hizmetleriyle de ön plana çıkan Cevat Bey aynı zamanda Müdafaa-i Hukuk cemiyetinin umumi katibidir. 17 Haziran 1919 tarihli Erzurum Vilayet Kongresi ve 23 Temmuz 1919 ’daki Erzurum Kongresi’nin toplanması için yapılan hazırlıkların içinde aktif olarak yer almış Erzurum Kongresi merkez delegeliğinden Mustafa Kemal Paşa lehine istifa ederek kongreye Hasankale delegesi olarak katılmıştır.


1920 eylülünde Bakü’de toplanan Doğu Halkları Kurultayı’na ve en büyük bir ihtimalle TBMM tarafından gizli bir görevlendirme ile yine aynı ay Bakü’de toplanan Türkiye Komünist Teşkilatları Birinci Kongresi’ne katılan Cevat Dursunoğlu yeni Türk devletinin kuruluş yıllarında eğitim sisteminin çeşitli kademelerinde üst düzey yöneticilik yapmıştır. 1942-19462’da VII.Dönem Kars ve 1946-1950 yılları arasında VIII/I. Dönem Erzurum Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiş, 1961’de Kurucu Meclis’te görev almış.

Bu ürünü 147 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: