Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
MİKROBİYOLOJİ (  )
MİKROBİYOLOJİ (  )
Barkod
: 9786056036200
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 438
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
41,67
İndirimli Fiyatı
35,42
Kazanılan Puan
106 NP
Bu kitabı 5,90 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 445 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Mikroorganizmalar; hızlı gelişimleri, kolay muhafaza edilmeleri, değişik koşullara uyum yetenekleri ve daha birçok farklı özellikleri ile çok farklı bilim alanlarının ilgi duyduğu objelerdir.

Mikroorganizmalarda keşfedilen model sistemler gelişmiş hücrelerde ve organizmalarda mekanizmaların anlaşılmasına, temel soruların yanıtlanmasına moleküler düzeyde önemli katkı sağladığı için “mikrobiyoloji“ ilgili bilim alanlarının merkezinde önemli bir konuma sahiptir.

Diğer taraftan her geçen gün tek hücre içindeki gizlerin daha iyi anlaşılması ile temel mikrobiyoloji, uygulamalı mikrobiyoloji alanlarının genişlemesine ve çeşitlenmesine hizmet eder.

Bu kitapta mikrobiyolojinin temel konularına yer verilmiştir. Ökaryotik ve prokaryotik hücre yapıları, organelleri ve işlevleri kıyaslanarak incelenmiştir. DNA replikasyonu ve protein sentezi gibi konularda prokaryotlar esas alınmış, ökaryotlarla olan farklılıklar açıklanmıştır. Kitapta virüsler kısaca, ancak bakteriyofajlar geniş ve çeşitli yönleriyle anlatılmıştır. Mikroorganizmaların beslenmeleri, gelişmeleri ve gelişme kinetiklerinin verildiği bölümün ardından prokaryotların sınıflandırılmalarındaki esaslar, fenetik ve filogenetik sınıflandırmadaki gelişmeler anlatılmış, prokaryotlar 24 grup altında özetlenmiştir.

Kitabın ikinci yarısını oluşturan bölümlerinde; biyoenerjetiğin prensipleri, mikrobiyel metabolizmadaki temel yollar, enzimlerin etki mekanizmaları ve enzim kinetiği konuları işlenmiştir. Değişik ekolojik sistemlerde yerleşik farklı donanıma ve fizyolojiye sahip mikroorganizma gruplarının; enerji üretim mekanizmaları, oksidatif fosforilasyon, fermantasyon, anaerobik solunum, kemolitotrofik yaşam ve fotosentetik fosforilasyon özellikleri ayrı bölümler altında incelenmiştir.

Tüm prokaryotlar içinde, azot fiksasyon yeteneğiyle ayrı bir konuma sahip olan ve moleküler azotu bağlayanlar ayrı bir bölümde verilmiştir. Son olarak, temel doğal gereklilik bağlamında enerjinin tasarruflu kullanımına yönelik olarak; “hücredeki metabolik optimizasyonu ve koordinasyonu sağlayan regüle edilebilir enzimlerin allosterik ve kovalent modifikasyon ile düzenlenmeleri ve gen ifadesinin regülasyonu konuları“ model sistemlerle açıklanarak örnekleriyle anlatılmıştır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: