Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
MESELE KİTAP DERGİSİ SAYI : 107 KASIM 2015 ( )
Mesele Kitap Dergisi Sayı : 107 Kasım 2015
MESELE KİTAP DERGİSİ SAYI : 107 KASIM 2015 ( )
Barkod
: 3990000029107
Basım Yılı
: Kasım 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23 x 31 (cm)
Sayfa Sayısı
: 64
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%18 İNDİRİM
Liste Fiyatı
9,90
İndirimli Fiyatı
8,12
Kazanılan Puan
24 NP
Bu kitabı 1,35 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 212 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Mesele’nin Kasım sayısı çıktı: “Sınırlara sıkışan hayatlar”

Göç ve mültecilik son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız ve müdahale edemediğimiz bir alan olarak karşımızda duruyor. Çünkü Türkiye’de yıllardır var olan mültecileri mütemadiyen görmezden geldik. Aslında mülteciler Türkiye’de yıllardır vardı ve onları mütemadiyen görmezden geldik. Ta ki Suriye’de çıkan iç savaşla ve IŞİD çetelerinin yaptığı barbarlıklar orada yaşayan milyonlarca insanı evlerinden ve yurtlarından edene kadar. Gelgelelim bu meselenin ne kadar önemsendiği ve üzerine ne kadar gidildiği ise son derece tartışmalı.

Mesele’nin 107. sayısında göç ve mültecilik konusunu siyasi, hukuki ve toplumsal veçheleriyle değerlendirdik. Elbette sadece bir dergi dosyasında yer alan birkaç yazıyla bu konuyu ele almanın ve çözmenin imkânsız olduğunun bilincindeyiz. Ama en azından bu konuda bazı adımların atılması için ön ayak olma umudunu taşıyoruz. Mültecilik konusunu ilk olarak mültecilere sorduk.

Yunus Öztürk, Suriyeli mültecilerle Türkiye’de sığınmacı olmanın zorluklarını ve hayatta kalma mücadelesini konuştu. Mülteciler cehennemi bütün renkleriyle gördüğünü söyledi. Elbette onların söylediklerinde siyasi bir vurgu olduğunu ve siyasal sonuçlarının da bulunduğunu belirtmek gerek. Yunus Öztürk ve İrfan Özdabak’a konuşan Fehim Taştekin de bununla bağlantılı olarak Suriye’de milyonlarca insanın hayatını mahveden IŞİD barbarlığına vurgu yaptı ve bunun Türkiye ve dünya siyasetiyle ne denli ilişkili olduğunu anlattı.

Metin Çorabatır, Aslı Sarıoğlu’na benzer biçimde mültecilerindevletin politikalarında nereye oturduğunu, mültecilerin haklarını ve olası çözümleri anlattı.

Feyzi Çelik ise mülteciliğin hukuki boyutunu ele aldı ve onların hukuk karşısında çıplak kaldığını, hukukun mülteciler için yetersiz kaldığını yazdı.

Ufuk Özcan, küresel egemenlik ve güvenlik politikası kıskacındaki göç ve mülteciliği yazdı. Gelgelelim her ne kadar hukuk ve siyaset bu alanda kasten başarısız olsa da, Özlem Çelik’e konuşan Göçmen Dayanışma Ağı sınırsız, sürgünsüz, sömürüsüz bir dünyanın var olabileceğini ve toplum olarak bunu kurabileceğimizi söyledi.

Kapak konusunun yanı sıra kitap değerlendirmeleri, kültür-sanat ve sinema yazıları, röportajlar ve güncel konulara dair yazılar Mesele’nin 107. sayısında:

 • Şöhret Baltaş, Reddi Nisyan’da Ankara Katliamı’nı yazdı: “Yastayız, isyandayız”
 • Sarphan Uzunoğlu yazdı: “Çetin Altan’ın ardından: Uzaktan bir veda”
 • Jülide Arçıl, Ali Yılmaz’ın Karanlık Vardiya kitabını değerlendirdi: “Devletin ‘Karanlık Vardiya’sı sürüyor”
 • Mustafa Turan, Mehmet Akkaya’yla kitabı Epistemolojik Kopuş’u konuştu: “Sanat, sınıf mücadelesinin estetik araçlarla sürdürülmesidir”
 • Gencer Çakır, Pierre Marlet’nin SSCB’de Komünist Muhalefet: Troçkistler kitabını değerlendirdi: “Komünist muhalefet”
 • Serdar Müteferrika Serhatlı, Hasan Aksakal’ın Türk Politik Kültüründe Romantizm kitabını değerlendirdi: “Romantizmin karmakarışık romantik dünyası”
 • Ezgi Aydın, Hakan Karakaşoğlu’nun Mumsema Han kitabını değerlendirdi: “Bir ilk romanın kaderi”
 • Mahmut Şenol, M. Altar Kaplan’ın Papadapulos Apartmanı kitabını değerlendirdi: “Apartman labirentin göğe dikili halidir”
 • Burak Saygılı, Orhan Pamuk’un Sessiz Ev kitabını değerlendirdi: “Pozitivizm ve din ilişkisi bağlamında Sessiz Ev romanı”
 • Mustafa Günay, Ulaş Bahadır’ın Madımak: Carina’nın Günlüğü filmini değerlendirdi: “Carina’nın defterine birkaç dipnot”
 • Özlem Yeniay, Brezilya’daki halk dayanışmasını yazdı: “Consulta Popular”
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: