Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
MALA ZARAR VERME (  )
Mala Zarar Verme
MALA ZARAR VERME (  )
Barkod
: 9786055633905
Basım Yılı
: Mart 2010
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 344
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
37,50
İndirimli Fiyatı
33,75
Kazanılan Puan
96 NP
Bu ürünü 78 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Mala zarar verme suçları, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu nun Kişilere Karşı Suçlar isimli İkinci Kısım da yer alan Malvarlığına Karşı Suçlar başlığı altındaki Onuncu Bölüm de düzenlenmiştir. 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun un ve 2863 sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu nun ilgili hükümleri başta olmak üzere mala zarar verme suçunu düzenleyen özel kanunlar da mevcuttur.

Türk Ceza Kanunu nun Mala zarar verme başlığı altındaki 151. maddesi mala zarar verme suçuna, Mala zarar vermenin nitelikli halleri başlığı altındaki 152. maddesi bu suçun nitelikli hallerine ayrılmıştır. İbadethanelere, ibadethanelerdeki eşyalara ve mezarlıklara, mezarlıklardaki yapılara zarar verme ise 153. maddede İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme başlığı altında ayrıca düzenlenmiştir. Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun un 1. maddesi Atatürk ün kabrine veya Atatürk ü temsil eden heykellere, büstlere ve abidelere zarar verenlerin cezalandırılmaları hakkındadır. Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu nun Cezalar başlığı altındaki 65. maddesinde ise taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına zarar verme suçunu meydana getiren fiillere ve cezalarına yer verilmiştir.

Mala zarar verme suçlarıyla ilgili inceleme yapılırken anılan bu suçlar konuları itibariyle ayrı bölümler olarak ele alınmıştır: Taşınır veya taşınmaz bir mala karşı fiil, ardından hayvanlara karşı fiil, ardından ibadethanelere, ibadethane eklentilerine ve buralardaki eşyalara, ardından mezarlıklara ve mezarlara karşı fiil gibi. Atatürk ü temsil eden heykellere, büstlere, abidelere zarar verilmesi ile kültür ve tabiat varlıklarına zarar verilmesi suçları da bağımsız başlıklar altında incelenmiştir.

Konu Başlıkları

Taşınır ve Taşınmaz Mallar
Hayvanlar
İbadethaneler ve Buradaki Eşyalar
Mezarlar ve Mezarlıklar
Atatürk’ü Temsil Eden Eserler
Kültür ve Tabiat Varlıkları

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: