Tükendi
KAPAT
Değerli Müşterimiz;

Yoğunluktan kaynaklı telefonlarımızda uzun süreli beklemeler yaşanabilmektedir.

info@nobelkitap.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
KURTULUŞ SAVAŞI’NIN MALİ KAYNAKLARI (  )
Kurtuluş Savaşı’nın Mali Kaynakları
KURTULUŞ SAVAŞI’NIN MALİ KAYNAKLARI (  )
Barkod
: 9789751602695
Basım Yılı
: 2013
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 553
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3-5 iş günü temin
%8 İNDİRİM
Liste Fiyatı
19,45
İndirimli Fiyatı
17,89
Kazanılan Puan
54 NP
Bu kitabı 2,98 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 404 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Kurtuluş Savaşı boyunca ihtiyaç duyulan mal ve hizmetlerin büyük çoğunluğu bütçeden yapılan harcamalarla ve para ödenerek karşılanmamıştır. Tekalifi Milliye emirleri doğtultusunda halkın mal ve para şeklindeki bağışları hizmet yükümlülükleri ve el koymalarla sağlanan finansman kaynakların miktarını rakamlarla tespit etmek olanaksızdır. Bu başarılsa bile katlanılan fedakarlıklar para ile ölçülmeyecek bunu ölçüye vurmaya çalışmak ise kutsal savaşı anlamsızlaştırmaktan öteye gidemeyecektir. Bu nedenlerle savaşın milliyetini kuru rakamlarla bulmaya çalışmak yerine harp mali kaynaklara başvurulduğu ve dar boğazların nasıl aşıldığı ortya konmaya çalışılmıştır.

Kuva-yi Milliye adını alan milis güçlerin göstermiş olduğu kanlı boğuşmalar düzenli ordu kurulana kadarki dönemde Anadolu’dan vazgeçilmeyeceğinin sinyallerini vermiştir. Dünya tarihinin en uzun meydan muharebelerinin yaşandığı Kurtuluş Savaşı aslında karşılıklı bir tüketme savaşı olmuş bütün varlığını harekete geçiren Anadolu bu uzun çarpışmaları kazanmasını bilmiştir. Herhangi bir kayda, formaliteye, kırtasiyeciliğe dayanmaksızın tüm mali maddi ve insani kaynakların seferber edildiği bu uzun muharebede kaynakları kısır Anadolu’nun yarattığı büyük mucizenin gerçekleşmesi için Genel Seferberlikten sonra köylerde erkek nüfus tükenme sınırına yaklaşmıştır. Anadolu’nun eli silah tutabilen erkek gücü silah altına alınmış cephelerde, vuruşmaktadır. Birinci Dünya Savaşı’nın Anadolu’nun genç erkek işgücünde açtığı büyük gedik nedeniyle de cephe gerisinde asıl yükü Türk kadınları taşımaktadır. Silah altına alınan erkek işgücünün boşluğunu daha çok genç köylü kadınlar doldurmaktadırlar.

Birinci Dünya Savaşı sonrası mahşeri bir yangını andıran derin acılar bırakan kopmaların yaşandığı Osmanlı Devleti coğrafyasında, şaşkınlığa kapılmış olan asil ve kurucu unsur toplanmış ve kavgası için harekete geçmiştir. Emperyalizmi kendine hak olarak gören egemen güçlerin kesin sonuca ulaşmak hayaline kapıldığı günlerde; “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz!“ cümlesiyle karşı duruş sergileyen “Asrın lideri“ çok geçmeden “ruhların beslediği“ koca bir ulusu esarete karşı topkeyun bir mücadeleye ikna etmiştir. Türk Milleti tarihinin en tehlikeli ve sancılı sınavını istiklali için verirken “Anadolu Ateşi“ yakılmıştır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: