Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
KURŞUN KALEM ÜÇ AYLIK EDEBİYAT DERGİSİ SAYI: 55 OCAK-ŞUBAT-MART 2020 (  )
Kurşun Kalem Üç Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 55 Ocak-Şubat-Mart 2020
KURŞUN KALEM ÜÇ AYLIK EDEBİYAT DERGİSİ SAYI: 55 OCAK-ŞUBAT-MART 2020 (  )
Barkod
: 3990000031390
Basım Yılı
: Ocak 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 22 (cm)
Sayfa Sayısı
: 96
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3 iş günü temin
%22 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
15,60
Kazanılan Puan
47 NP
Bu kitabı 2,60 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 29 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Merhaba,


“Barış, insandan yana olan tüm çabaların, tüm üretimin, yaşama sanatını da içermek üzere tüm sanatların temelidir”demişti Bertolt Brecht. Tamer Öncül ile birlikte derlediğimiz “Gelecek Kuşaklara Dünya Barışı İçin Çağrı” metinlerinden oluşan Alaşiya Mektupları kitabımızın ilk tanıtım etkinliği, 13Aralık 2019 akşamı Girne’de gerçekleşti. Girne Belediyesinin katkıları ile yapılan etkinlik Girne Belediye başkanı Nidai Güngördü ve Türkiye Eski Kültür Bakanlarından Suat Çağlayan’ın konuşmaları ile başladı. Girne Belediyesi Kültür Müdürü Derman Atik, Alaşiya Mektupları’nda yer alan Fikret Demirağ’ın “Kardeşim Barışı Ne Zaman Yapacağız” şiirini seslendirirken, Çiğli Belediyesi Kültür Müdürü Nail Çetin de kitabın sunuş bölümünde yer alan “Hayatın Büyük Tanıkları Anılar”ı okuyarak duygulu anlar yaşattılar. Zeki Ali, Fatma Akilhoca ve Tamer Öncül, kitapta yer alan mektuplarını seslendirdiler. Çevirmen ve araştırmacı ya-zar Orhan Oydaş da çevirisini yaptığı mektubu okuyarak, çeviri aşamasında yazarla yaptığı görüşmeden notlar aktardı. Alaşiya Mektupları’nın derleniş ve matbaa aşamasına kadar süren serüvenini ben ve Tamer Öncül birlikte anlattık. O gece Girne’de sıcak, içten bir atmosfer yaşandı. Çiğli Belediyesi Meclis üyelerinin de izleyiciler arasında oldukları etkinlik, iki saat sürdü. Girne ve Çiğli Belediye Başkanlarına, Kültür Müdürlerine, Belediye Meclis Üyelerine evrensel barışa çağrı mektuplarımıza verdikleri destek için teşekkür ederiz.


Alaşiya Mektupları etkinliğimizin ikincisini Mağusa’da MY ART Sanat Cafe’ de şair Hüseyin Bahça düzenledi. Şairlerin ve sanatçıların katıldığı etkinlikte şairler, kitapta yer alan mektuplarını seslendirdiler. MY ART Sanat atölyelerinde çocuklara ve gençlere verilen emeğe tanık olmak güzeldi.


“Dünya Şiir Hareketi’nin çağrısıyla pek çok ülkede 20 Aralık’ta gerçekleştirilen “Şiir, Barışa Giden Yoldur” etkinliğini, benim de üyesi olduğum Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği Lefkoşa Belediyesi Bandabuliya Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Bir gün yeryüzüne barışın geleceğini umut etmek bile güzeldir.


Geçtiğimiz ay Kıbrıslı şair olarak davet edildiğim 3. Uluslararası Fikret Demirağ Şiir Festivali’nin teması “Şiir ve Ekoloji”ydi. Lefke Avrupa Üniversitesi’nde “Şiir ve Ekoloji” başlıklı panelde konuşmacılar; İspanya’dan Jamie B. Rosa, Türkiye’den Nilay Özer, Kıbrıs’tan Mirican Aylanç, Mine Ömer, Mehmet Kansu, ve Bahriye Kemal ’di. Festivalde Demirağ dostları buluştuk, tanıştık. Fikret Demirağ, hâlâ güzellikler üretmeye devam ediyor. Şairler ölünce de şiir yazmaya devam ederler. Şiirleriyle dostlukları genişleten ustamıza bir kez daha selam olsun.


Bu sayımızın gündem dosyasını Ruhsan İskifoğlu’nun önerisi ile hazırladık “Sanatta Kuşku”. Kuşkunun, sanat eserlerine nasıl işlenip örüldüğünü; Prof. Dr. Nigar Pösteki, Mustafa Bal, Özgür Sürek, Ruhsan İskifoğlu, Nezihe Altuğ, Bülent Güldal, Hayrettin Geçkin yazdılar. Yayın kurulu üyemiz Hakan Balcı da kuşku temalı “Odacık ve Roket Mermileri” öyküsü ile dosyaya farklılık kattı.


Bu sayının şiirlerini Tamer Öncül, sizlerden gelen yazıları ve öyküleri ben Mine Ömer, Genç Sayfalarda “Yakından Geçen Öyküler”i Handan Gökçek, “Dodo Kuşundan Öyküler” i Nalan Yılmaz seçti.
Kurşun Kalem iletişim bilgilerimiz e-posta adresimiz;
kursunkalem2009@ gmail. com ,
https://www. facebook. com/groups/kursunkalemdergisi/


Sevgimle,


Mine Ömer

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: