Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
KURŞUN KALEM ÜÇ AYLIK EDEBİYAT DERGİSİ SAYI: 51 OCAK - ŞUBAT - MART 2019 (  )
Kurşun Kalem Üç Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 51 Ocak - Şubat - Mart 2019
KURŞUN KALEM ÜÇ AYLIK EDEBİYAT DERGİSİ SAYI: 51 OCAK - ŞUBAT - MART 2019 (  )
Barkod
: 3990000030371
Basım Yılı
: Ocak 2019
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 124
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%22 İNDİRİM
Liste Fiyatı
15,84
İndirimli Fiyatı
12,36
Kazanılan Puan
37 NP
Bu kitabı 2,06 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 66 kişi görüntüledi.

Editörden
Merhaba


Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle, Kurşun Kalem edebiyat dergisinin onuncu yılını kutladık. Dergimize yazan, yaşatan tüm sanatçılara teşekkür ederiz.


Bu sayımızın gündem dosyası “Sanatta Yaratıcılık. “ Bilim adamlarına göre yaratıcılık kendiliğinden gelmez. Farklı düşünmek, sorunlara empati yapmak, bir şeyi dert ederek araştırmak, farklı kültürleri öğrenmek, yaratmak için önemlidir. Yapılan araştırmalara göre olağan dışı ve beklenmedik olayları bire bir yaşamak, doğada gezinmek, çevre değişikliği, kitap okumak ve yeni düşünceler yaratıcılığı tetikliyor. . . Arşiv niteliği taşıyan “Sanatta Yaratıcılık“ dosyamızı Özge Sönmez hazırladı. Yusuf Alper “Yaratıcı-Sanatçı Psikodinamiği ve Şiir“i inceledi. “Çağdaş Sanat Bağlamında Yaratıcı Düşünce“yi Yur-dagül K. Gündüz, Hülya Nutku ise “Sanat ve Yaratıcılık“ı yazdılar.


Nigar Pösteki yazısında “Film bir yönetmenin düşüdür. Bu düşü gerçeklik yaratmıştır. Ancak onu öykü, çekim, kurgu aşamaları ile or-taya koyan, görünür kılan yönetmendir. Bu nedenle de filmin sahibi olarak nitelendirilir. Bir yaratıcı yönetmen, sanatçı olduğu kadar lider konumundadır. Çünkü film yapmak bir ekip işidir. Film yönetmene aittir, sonsöz yönetmenindir ama filmin yaratıcısı tek başına yönetmen değildir. Bu nedenle de sinema hem öznel hem kolektif olarak ya-ratılan bir sanattır. “a dikkat çekti. “Sinemayı sanat yapan vazgeçilmez ögelerdendir yaratıcılık. Sinemanın varoluşu yaratıcılığın ta kendisinden doğar“ diyen Mustafa Bal “Yaratıcı Yönetmenin Fransızca Tanımı ’Auteur’ ve Sinemaya Tanrısal Bakış“ı inceledi.


“Roman ve Yaratıcılık“ başlıklı yazısında Semiramis Yağcıoğlu birçok yapıttan örneklerle romanda yaratıcılığı okurlara sunuyor. Hidayet Karakuş “Yaratıcılık Yazarken Ortaya Çıkar“ başlıklı yazısında “Yaratıcılık, sorumluluktur; sorumluluksa yazarı, yaratıcı olmaya götürür“ diyerek disiplinli çalışmaya dikkat çekiyor. Feyza Hepçilingirler “Taşın İçinde Bir Şey Yok“, Jale Sancak “Çerçevenin Dışına Çıkmak, Yaratıcılık“, Zafer Doruk “Bir Öykü Yaratmak“, Gönül Çatalcalı “Romanda Yaratıcılık“, Hüseyin Yurttaş “Şiirde Yaratıcılık“ı yazarken, Nezihe Altuğ da “Nedir Hepimizin Derdi? Biçim Mi? Yoksa ’Merkezi Fantazi’ Mi?“yi irdeledi.


Aytül Akal “Çocuk Öykülerinde Yaratıcılık Ne Yazalım, Niye Yazalım, Nasıl Yazalım?“, Nevzat Süer Sezgin “Çocuk Edebiyatında Yaratıcılık“, Ayça Avcı “Müzik ve Yaratıcılık“, Merve Güven “Bilim ve Sanatın Yaratıcı Ortaklığı Veri Sanatı“ Esi Ofli ise “Grafik Tasarım ve Yaratıcılık“ hakkındaki yazıları ile yer aldılar gündem dosyamızda.


Bu Sayımızda Şairin Yirmi Dört Saati köşemizin iki konuk yazarı var. Hüseyin Yurttaş ve Emel İrtem. “Ayhan Can’a Mektuplar“ dosyamızı Oğuz Tümbaş hazırladı. Ahmet Özer, Ahmet Günbaş, Atila Er, Oğuz Tümbaş, Y. Bekir Yurdakul’un mektuplarını, Hasan Devrim’in ise Ayhan Can’a ithaf ettiği şiiri okuyabilirsiniz.


Yer darlığı nedeniyle, dergimizde yer alan birçok yazı, öykü ve şiirlere sunuda yer veremedim. Her zaman olduğu gibi yine dopdolu bir Kurşun Kalem okuyacaksınız. Yeni sayıda görüşmek üzere, sevgiyle.


- Mine Ömer

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: