Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
KÜRŞAD (  )
Kürşad
Yorumları oku
KÜRŞAD (  )
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 359
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 27,78 TL
İndirimli Fiyatı
: 20,84 TL
Kazanılan Puan
: 58 NP
Barkod
: 9786059960878
Basım Yılı
: Ocak 2017
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Türk tarihinin en önemli kahramanlarından biri, birinci Göktürk devletinin şadlarından olan, Hüseyin Nihal Atsız hocamızın “ Bozkurtlar “ romanı ile Türk milleti tarafından tanınmış, sevilmiş ve saygı görmüş olan Kürşad’dır.

Kırk arkadaşı ile birlikte Çin yazlık sarayını basan imparatoru kaçırarak Türk Hakanı ile değiştirmeyi düşünen Kürşad’ın hayatı hakkında detaylı bilgiler çok azdır, yok derecesindedir.

Çin tarihçileri tarafından “ Chiu-ch’eng Sarayı Olayı” olarak değerlendirilen bu olay, çeşitli Çin kaynaklarında bazen birkaç satır, bazen biraz daha uzun, bir paragraf olarak yer almıştır.
Çinli tarihçilerin önemsemediği, üzerinde fazla durulması gerekmeyen bir olay gibi naklettikleri bu isyan hareketi, Türk tarihi ve Türk milleti üzerinde geniş yankılar bulmuş ve derin izler bırakmıştır. İkinci Göktürk devletinin kurulmasının ilk adımı olan bu isyan, İlteriş Kutluk Hakan ve Tonyukuk’un altı yüz seksen iki yılında başlattıkları isyanın ve ikinci Göktürk Devletinin kurulmasının esin kaynağı olmuştur.

Atsız hocamızın eserindeki Kürşad, Türk milletinin hafızasına, Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık anlayışının tarihi şahsiyeti olarak kazınmıştır. Yani Türk milleti, romanda anlatılınlar gerçek olmasa dahi, olanları gerçek gibi algılamış ve Kürşad’ı, hafızasına o şekliyle nakşetmiştir.Bu romanda anlatılan Kürşad, ağabeyi ile Çin’e sığınan Kürşad değildir. Milletin algıladığı Kürşad’dır. Kürşad, o kahramanın gerçek adı değil, ünvanının adıdır. Gerçek adının şu ya da bu olması da önemli değildir. Çocukluğumuzda, o romanı okuduğumuz zaman, arkadaşlarımızla ona gerçek bir ad aramış ve Bozkurt adında birleşmiştik. Bu yüzden, bizim eserimizdeki kahramanın adı önce Bozkurt, sonra Kürşad olmuştur.

Türk tarihine, Türk milletinin yararı açısından baktığımız için, romana eklenen kurgular da o yarara uygun olarak yapılmıştır. Mesele; Türk milletini on bin yıldır tarih sahnesinde canlı bir element olarak tutan milli ruhu, canlı ve işler tutabilmek ve gençliğimize bu ruhu verebilmektir.

Biz, Kürşad romanını bu duygularla yazdık. Belki, genel olarak sadık kalsak da, tam manası ile tarihe sadık kalamadığımızı söylemek durumundayım. Kürşad’ı Çinli tarihçilerin yazdığı şekilde göstermeyi içimize sindiremedik. Bizim Kürşad’ımız, çocukluğumuzdan beri, ruhumuzda, benliğimizde yaşattığımız Atsız hocamızın Kürşad’ı gibi olmalı, diye düşündük ve öyle de yazdık.

Bu tür romanlar yazmayı sürdüreceğiz. Romantizmin, gençliğimiz için, önemli bir esin ve duygu dünyası yarattığını düşünüyoruz. Bu yolda, Kürşad gibi daha nice kahramanlarımızı hatırlatmak bizim için onur verici bir görevdir.

Bu ürünü 212 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: