Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
KORSAN ÜTOPYALARI (  )
Korsan Ütopyaları
KORSAN ÜTOPYALARI (  )
Barkod
: 9789756154007
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 208
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%23 İNDİRİM
Liste Fiyatı
11,11
İndirimli Fiyatı
8,55
Kazanılan Puan
26 NP
Kategoriler
Bu ürünü 230 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

’Korsan’ denilince akla kötü şeyler geliyor ama aslında en parlak dönemlerini 16. yüzyılda yaşayan, Akdeniz ve Atlantik’in batı kıyılarını haraca kesen, İngiltere, İrlanda, İzlanda’ya kadar akınlar yapıp, Londra’nın Thames Nehri’ne kadar girmekten çekinmeyen Faslı ve Cezayirli korsanlar gerçekten çok ilginç bir topluluktu. Çoğu Avrupalı, özellikle de Hollanda kökenli olan bu korsanlar, Müslümanlığı kabul ederek “Dönme“ oluyorlardı. Barbaros’tan Murat Reİs’e kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun ünlü kaptan-ı deryaları hep bu “dönme“ denizcilerdi. Osmanlı onları, onlar da Osmanlı’yı kullanarak, yüzlerce yıl Akdeniz’e egemen oldular.

Özgürlüklerine tutkun bu denizcilerin en ünlü sığınağı Atlantik kıyısındaki Sale, bugünkü Rabat kentiydi. Sale ve ele geçirdikleri diğer kentleri bir tür cumhuriyet ve demokrasi olarak örgütleyen korsanlar, yönetimi komünler, yani divanlar aracılığıyla sağlar, başkanlarını da seçimle belirlerlerdi. Korsan gemileri gerçek birer cumhuriyet, her gemi ya da filo bağımsız bir yüzen demokrasiydi.

Özellikle öne çıkan Sale Cumhuriyeti’nin İngiltere, Amerika ve Fransa’daki devrimlerden önce gelmesine dikkat çekilen bu kitapta, demokrasi ve cumhuriyetin tarihsel gelişim sürecini Sale, İngiltere, Amerika, Fransa şeklinde değiştirmeli miyiz, diye soruluyor.

Avrupalılar için biraz utanç verici bir fikir olsa da, demokrasinin ataları Mağribi korsanlar ile İslamiyet’i sonradan kabul edenler olabilir mi?

Korsanlar, demokrasi, cumhuriyet üzerine aykırı fikirler, kışkırtıcı değerlendirmeler. . .

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: