Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
KARABATAK DERGİSİ SAYI: 40 EYLÜL-EKİM 2018 (  )
Karabatak Dergisi Sayı: 40 Eylül-Ekim 2018
KARABATAK DERGİSİ SAYI: 40 EYLÜL-EKİM 2018 (  )
Barkod
: 3990000047827
Basım Yılı
: Eylül 2018
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19.5 x 27 (cm)
Sayfa Sayısı
: 152
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
14,85
İndirimli Fiyatı
13,37
Kazanılan Puan
40 NP
Bu kitabı 2,23 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 279 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Edebiyat Aldatmaz - A. Ali Ural

Gerçek içinde yeni bir gerçeklik oluşturmaya çalışan edebiyat, gerçeğe yeni bir şekil vererek onu alışkanlıkların pençesinden kurtarmaya çalışır. Hakikatte bir tahrife gidilmemiş, ona yeni bir ruh üflenmiştir belki. Şair sözü elbette hakikattir bu yüzden. Bu yüzden her gerçek şair ve edip, hakikati diri bir yaklaşımla yansıtan bir dil ve göz yenileyicisidir. O halde edebiyatın ahlakla olan ilişkisini irdelerken öncelikle enstrümanın akorduna bakmak durumundayız. Zira akortsuz bir enstrüman kimin elinde olursa olsun besteyi inkar eder!
Öte yandan enstrümanın sağlam oluşu tek başına iyi bir icra için yeterli değildir. Yanlış, temelsiz bir betimlemenin –hele de güzel yazılmışsa- kötü sonuçlar doğurabileceğini ileri sürmektedir Andre Maurois. Ona göre edebî ahlakın çürümeye başlaması toplum ahlakının bütün bütün çıkmaza girmesine neden olur. “Yazar hayatı, özellikle bazı taraflarına dikkati çekerek olduğundan başka türlü göstermişse de gerçek ölçüsünü bir an olsun gözden uzak tutmamıştır. Moliere bizi aldatmıyor; keza Tolstoy ve Proust da. . .

” demektedir Maurois.
Yükselme kadar alçalmaya da meyillidir insan. En yüceyle en aşağı arasında geçirir gelgitlerle dolu ömrünü. Sanatın aşılayıcı gücünü bu bağlamda yeniden gözden geçirmek, ondan bir arındırıcı ve yöneltici olarak yararlanmak zorundayız. Yüksek sanat yüksek ruhlarda ortaya çıkıyor madem, sanatçıya düşen yalnız göğe bakmak değil gökle irtibat kurmaktır. Bunu yapacaktır ki alçalmaya başlamış insana bir parça güneş armağan ederek insan olduğunu hatırlatabilsin. Bulunduğu ortamı gösterip oradan kurtulma arzusu uyandırsın.

Karabatak kırkıncı sayısının dosya konusunu “Edebiyat ve Ahlak” olarak belirledi. Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu “Ahlak-Dil-Edep”; Mehmet Sabri Genç “Her Şeyin Kenarında ve Ötesinde: Edebiyat ve Ahlak”; Ercan Yılmaz “’Aşk Gelicek Cümle Eksikler Biter’ - Yûnus’ta Aşk Ahlakı”; Mustafa Köneçoğlu “Sanat Ve Sorumluluk Ahlakı ya da Biz Kimin Bekçisiyiz”; Oğuz Şenses “Ahlakın Sopasından Kaça(Maya)n Romanın Cihanşümul Sergüzeşti”; Ünal Çelik “Bir Ahlaki Çöküş Romanı: Sodom Ve Gomore”; Ertuğrul Aydın “Edebiyatın Etik Penceresi”; Hasan Hüseyin Çağıran “Edebiyat Etiği versus Müslüman Ahlakı” ve Jale Nur Turgut “Tüm Zamanlarda Yazının Ahlak ve Ahlak-Ötesi İşlevi” başlıklı yazılarıyla bu dosyaya katkı sağladılar.

Karabatak’ın bu ayki röportaj konuğu, uzaklardan bir isim: Shems Friedlander. “Apple’a Allah’tan Daha Çok İbadet Ediyoruz” diyen Friedlander, tasavvuftan sanata birçok konuyla ilgili düşüncelerini, Güzide Ertürk’ün soruları ışığında okurlarımız için cevapladı.
Bu sayımızın şairleri Şafak Çelik, Hüseyin Akın, Süleyman Unutmaz, Âdem Yazıcı, Meryem Kılıç, Hasan Akay, Nurettin Durman, Hasan Hüseyin Çağıran, Cengizhan Orakçı, Sare Öztürk Eker, Ali Seyyah, Mustafa Sarı, Bülent Özdemir, Filiz Geç ve Firdevs Aparı. Şiir çevirisinde ise Nihan Albayrak ve Naime Erkovan yer aldı. Öykücülerimiz Emine Batar, Hümeyra Yabar, Ali Murat Binark, Mustafa Uçurum ve Ebru Aydın.

Poetika sayfalarımızda Hasan Akay ve Ali Ömer Akbulut; denemede ise Hasan Akay ve Tuğba Ekiz yer alıyor. Kitap bölümümüzde Şafak Çelik, Osman Özbahçe’nin “İkinci Yeninin Doğuşu” adlı eserini; Elif ve Hilal Kaşık, Duran Boz’un yayına hazırladığı “Okuma Hikâyeleri” ile “Yazma Hikayeleri” isimli eserlerini ve Naime Erkovan, Arzu Kadumi’nin üçüncü kitabı olan “Penceremde Bir Ateş Böceği”ni Karabatak okurları için tanıttılar. Projektör’ün bu sayıdaki konuğu şair Kamil Remzi Cin.

Ve elbette olmazsa olmaz dostlarımız Ertan Ayhan Sertöz, Sedat Gever, F. Hande Topbaş, M. S. Topbaş, Ayşe Ural, Derya Özer ve Sabahattin Kayış’ı selamlıyoruz.

Karabatak kırkıncı kez havalanıyor.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: