Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
KARABAĞ DÜĞÜMÜ (  )
Karabağ Düğümü
KARABAĞ DÜĞÜMÜ (  )
Barkod
: 9786054262403
Basım Yılı
: Haziran 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 261
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
13,89
İndirimli Fiyatı
11,11
Kazanılan Puan
33 NP
Bu ürünü 292 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Azerbaycan halkı yirmi beş yıldır Karabağ sorunuyla mücadele etmektedir. Ermeni milliyetçilerinin Azerbaycan toprakları ile ilgili asılsız iddiaları 1988 yılında Hankendi olaylarıyla yeni bir aşamaya girer, daha sonra sıcak savaşla sorun en üst seviyeye çıkar. Ermenistan, savaş sırasında SSC’nin siyasî, iktisadî ve askerî kaynaklarını en etkin şekilde kullanmasını bilmiştir. O dönemde, Azerbaycan’daki iç kargaşa, geçiş döneminin sıkıntıları, Azerbaycan’ın saygın politikacılarının, özellikle saygıdeğer devlet adamı Haydar Aliyev’in, çeşitli oyunlarla yönetimden uzak tutulması Ermenistan’ın lehine olur.

Azerbaycan topraklarının %20’sinin işgal edilmesi, bir milyonun üzerinde Azerbaycan halkının kendi ülkesinde mecburî göçmen olarak yaşaması, Ermenistan-Azerbaycan savaşının acı sonuçlarındandır. Bu durumu uluslararası kuruluşlar kabul etmemekte, fakat vahşete karşı bigane kalmaktadır. Azerbaycan, Ermenistan’dan işgal ettiği topraklardan askeri birliklerini çıkarmayı talep etmektedir.

Kardeş ülke Türkiye, 1993 yılında bu vahşetten dolayı Ermenistan’la bütün bağlarını koparmış, Azerbaycan’dan kardeş desteğini hiçbir zaman esirgememiştir.

Azerbaycan’a karşı toprak iddiası ve toprakların bir kısmının işgaliyle Ermenistan birçok problemle karşılaşmıştır. Ülke, bölgesel ekonomik projelerin dışında kalmak suretiyle milyarlarca dolarlık gelirden mahrum kalırken bu süreçte ekonomisinin modernleşmesini de sağlayamamıştır. Ülkeden insanlar kitleler halinde göç etmeye başlamış, sosyal ve ekonomik durum her geçen gün kötüye gitmeye başlamış, kendini tecrit ve militarist politika Ermenistan’ın geleceğini soru işareti altında bırakmıştır.

Karabağ sorununa rağmen, Azerbaycan’ın seçtiği akıllı politikayla dünyada hüsnü kabul görmüştür. İlham Aliyev’in takip ettiği Haydar Aliyev’in siyasi okulu; demokrat bir devletin kuruluşuna, güçlü bir ekonomi temelinin oluşturulmasına, uluslararası arenada ülkenin hak edilen yerde temsil edilmesine imkan sağlamıştır. 2012 yılında kişi başına düşen gelir 550, emekli maaşı 180-190 dolar civarında olmuştur. Resmî istatistiklere göre 2001 yılında yoksulluk sınırında yaşayanların sayısı %46, 7 iken, 2012 yılında bu rakam %7, 6’e inmiştir. Son 9 yılda 1 milyonun üzerinde yeni iş yeri açılmıştır. Bu işyerlerinden 730 binden fazlası daimi statüdedir.

Azerbaycan’da yürütülen doğru politika sayesinde petrol dışındaki ekonomi gelişmiş, yıllık 25 milyar dolarlık devlet bütçesine ulaşılmış, 50 milyar dolarlık döviz birikimi sağlanmıştır.

Azerbaycan, topraklarının bir kısmı işgal edildiği için askeri sahada gelişmeye önem vermek zorunda kalmıştır. Bugün, Azerbaycan askeri kuvvetleri en modern silahlarla teçhiz edilmiş, bu alanda profesyonellik artmış, savunma sanayi için ayrılan bütçe Ermenistan’ın yıllık bütçesinden 1, 5 kat artmıştır.

Karabağ sorunu sadece iki devlet arasında siyasi sorun olmaktan çıkmış uluslararası problem haline gelmiştir.

Bugün bütün dünya; Ermenistan’ın uluslararası hukuk kurallarına saygı göstermediğini ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanımadığını bilmektedir. Bunun yanında, dünya devletleri Ermenistan’ın bölgede gerilime sebep olduğunun da farkındadır.

Ermenistan’ın uzlaşmaz tavırlarına rağmen problemin çözüme kavuşacağı günler yakındır. Sorunun çözümünde Azerbaycan aktif rol almakta ve problemi bizzat kendisi çözmek istemektedir. Azerbaycan’ın çağdaş düşüncesi, meselenin çözümüne ciddi olarak hazırlanması ve adaletli yaklaşımı barışı getirecektir.

- Aydın Mirzezade - Bakü

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: