Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
KAMU İDARESİNİN GÜVENİLİRLİĞİNE VE İŞLEYİŞİNE KARŞI SUÇLAR ( ZİMMET-İRTİKAP-RÜŞVET-DENETİM GÖREVİNİ İHMAL-GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇLARI )
Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar Zimmet-İrtikap-Rüşvet-Denetim Görevini İhmal-Görevi Kötüye Kullanma Suçları
Yorumları oku
%5 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 379
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 50,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 47,50 TL
Kazanılan Puan
: 143 NP
Barkod
: 9786051464121
Basım Yılı
: Haziran 2014
Ürünün Tanıtımı

Zimmet, irtikap, rüşvet, görevi kötüye kullanma ve denetim görevinin ihmali suçları 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun dördüncü kısım birinci bölümünde “Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar“ başlığı altında düzenlenmiştir. Bu suçlar uygulamada genellikle memur suçları olarak bilinmekte ve bu şekilde değerlendirilmektedir. Memur kavramı ise uygulamada yol açtığı karışıklıklar nazara alınarak daha geniş bir anlam yüklenmek suretiyle 5237 sayılı Yasanın 6/1-c maddesinde kamu görevlisi olarak tanımlanmıştır.


Bu çalışmamızda kamu görevlisi veya uygulamada kamu görevlisi gibi cezalandırılabilecek kimselerin işlemiş oldukları suçlar incelenmiştir. Yargıtay 5. Ceza Dairesinin görev alanına giren söz konusu suçlarla ilgili uygulamada yaşanan büyük sıkıntılar bizi bu çalışmayı yapmaya ve yayınlamaya sevketmiştir. Neyazık ki, bir kısım kamu görevlilerince veya bunlar gibi cezalandırılması mümkün olan kimselerce görev, kapsam ve sorumluluklar yeterince bilinmediği gibi ayrıca bu suçları soruşturmakla yükümlü bulunan adli veya idari görevliler tarafından yine bilgi eksikliğinden kaynaklanan nedenlerle usulünce soruşturma yapılamamakta, bunun sonucu olarak soruşturma ve kovuşturmalar uzamakta, mağduriyetlere neden olunmaktadır. Keza yargılama makamları olan mahkemelerde de aynı şekilde sıkıntılar yaşanmakta, delillerin toplanması, tartışılması, suçların unsurları ve nitelendirilmeleri yönlerinden hak kayıplarına yol açan ciddi hatalar yapılmaktadır.


Çalışmamızda suçlarla ilgili teorik bilgiler verilmiş, fakat doktrindeki tartışmalı konular üzerinde özellikle durulmamaya gayret sarfedilmiş, mümkün olduğu kadarıyla Yargıtay’ın istikrar kazanmış içtihatlarına da yer verilmek suretiyle konular izah edilmeye çalışılmıştır.


Yukarıda da belirtildiği üzere bilgi eksikliğinin giderip, en kısa zamanda, en az giderle ve mağduriyete yol açmadan hukuki problemlerin adil bir şekilde çözülmesi amacına hizmet etmek üzere “soruşturma ve kovuşturmada dikkat edilecek hususlar“ başlığı altında çok özet bilgiler verilmiş, Yargıtay’ca temyiz incelemesi sırasında dikkat edilmekte olan konular paylaşılmıştır. Ayrıca uygulayıcıalrın işlerini kolaylaştıracağını düşündüğümüz; iddianame, kovuşturmaya yer olmadığı kararları, müzekkereler, bilirkişiye dosyaların tevdiine ve bilirkişilerden nelerin isteneceğine dair tutanakları, tensip kararları ve mahkeme kararlarından bir kısım örnekler de seçilip paylaşılmış, bunun da ötesinde gerek hukuk dalında öğrenim gören, gerekse özellikle Adalet Akademisinde stajlarını tamamlamakta olan hakim ve savcı adaylarının faydalanacaklarını umduğumuz ve bir kısmı daha önceki dönemlerde Adalet Akademisindeki staj dönemi sonunda sorulan sorulardan oluşan pratik çalışma örneklerine de yer verilmiştir.

Bu ürünü 245 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: