Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
KADININ EVLİLİKTEKİ HAKLARI ( KUR’AN, SÜNNET, FIKIH BAĞLAMINDA )
Kadının Evlilikteki Hakları
KADININ EVLİLİKTEKİ HAKLARI ( KUR’AN, SÜNNET, FIKIH BAĞLAMINDA )
Barkod
: 9786058916074
Basım Yılı
: Mart 2013
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14.5 x 21.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 270
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
30,00
İndirimli Fiyatı
21,00
Kazanılan Puan
63 NP
Kategoriler
Bu ürünü 440 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Ailede sevgi, tıpkı yeme ve içmeye olan bir ihtiyaç gibidir. Sevgi, Allah’ın en önemli ve olmazsa olmaz nimetlerinden biridir. Sevgi, yokluğunda bunalım yaratabilecek ve onu elde etme uğruna birçok gğnah yollara sapılabilecek bir duygudur. Bu bağlamda ayette de “İçinizden, kendileriyle rahatlayacağınız eşler yaratıp; aranızda sevgi ve merhamet var etmesi, onun varlığının belgelerindendir. . .

“ (30/Rum, 21) buyrulmaktadır. Eşler ise bu sevgi ihtiyacını birbirlerinden alamamaları yüzünden acı çekmektedir. Eşiyle ordan burdan konuşmak, dinlenilmesini istemek, sevgi ve saygıya dayalı nitelik bir beraberlik arzu etmek kadın için bir haktır. Yaprığı işler karşılığında kocasından takdir görmek, kıymetinin bilinmesini istemek, kadının en çok yerine getirilmesini talep ettiği haklardandır. Aslında, bunlar karşılıklı karı kocanın birbirine göstermesi gereken müşterek hakalrdır.

Sahih rivayetlerde bildirildiğine göre; Hz. Peygamber sevgiye değer vermekte, başkalarına da eşini sevdiğini söylemekten çekinmemektedir. Günümüzde kadınların büyük bir çoğunluğu kocalarının ilgisizliğinden yakınmaktadır. Halbuki, Hz. Peygamber’in erkeğin karısını ihmal edecek kadar yoğunlaşmasını ibadet için bile hoş görmediği nakledilmektedir. Bu meyanda, bir kimsenin ailesi için harcadığı parayı ve gayreti en yüksek sevap olarak görmekte ve kişinin hanımının ağzına koyduğu lokmadan bile mükafat elde edeceğini söylemektedir.

İnsanları birbirine nezaket içerisinde hitap etmeye çağıran o yüce şahsiyet, kadınları kırılacak bir cam kadar nazik görmekte, kadınların vasıta kullanmalarını takdirle karşılamakta, hatta karısının rahat etmesi için bineğine örtü serip, binmesi için dizini basamak olarak kullandırmaktadır. Zaman zaman eşinin kendi dünyasında rahatlamasına ve eğlenmesine yardımcı olmaktadır. Birlikte yemek davetlerine katılmak, onsuz tadını alamadığı için eşinin davet edilmediği yere gitmek istememek, birlikte şakalaşıp gülmek, eğlenmek ve düğünleri eğlence sebebi saymak hep bu nitelikli özelliklere sahip Hz. Peyagmber’in hayatındaki görüntülerdir. İşte Hz. Aişe bu özelliklere sahip olan bir eşle evli olmakla en bahtlı kadının kendisi olduğunu açıkça itiraf etmektedir. Bunlar olmadığı takdirde diğer bütün maddi imkanlara sahip olmanın ne önemi vardır?

Buhari ve Müslim’in “Sahih“lerinde bulunan ve örnek olmak üzere sadece bir kısmını verdiğimiz bu rivayetler; asırlardır kıymeti bilinmeyen ve her çağda değişik kisveler altında horlanıp ezilen kadına İslam’ın verdiği değeri göstermektedir. Unutulmamalıdır ki, bu davranış biçimi o yüce insanın “Kadınlara güzel muamele edin. . .

“ (Nisa, 19) ayetine fiili olarak getirdiği yorumun sadece bir kesitinden ibarettir. “

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: