Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
İYİLİĞİN VE KÖTÜLÜĞÜN BİLİMİ (  )
İyiliğin ve Kötülüğün Bilimi
İYİLİĞİN VE KÖTÜLÜĞÜN BİLİMİ (  )
Barkod
: 9789754343342
Basım Yılı
: 2007
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 399
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
23,15
İndirimli Fiyatı
18,52
Kazanılan Puan
56 NP
Kategoriler
Bu ürünü 628 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Psikolog ve bilim tarihçisi Michael Shermer, takımlarla kabileler büyüyüp şefliklere ve devletlere dönüştükçe, insanların da birçok primat türünde görülen utanç ve güven gibi ahlaki duyarlıkları etik ilkelere dönüştürdüklerini açıklıyor. Dedikodu, dışlama ve diğer gayri resmi yöntemler küçük gruplarda kötü davranışları engellemekte etkili olurken, dinin ve resmi etik yasalarının büyük gruplarda daha iyi işe yaradığını belirtiyor ve ahlak kurallarımızın ilahi bir kaynağın değil, biyolojik mirasımızın ve kültürel tarihimizin bir ürünü olduğu sonucuna varıyor. Paleolitik çağda yaşamış atalarımızın modern insan gibi savaşma ve çevreye zarar verme eğilimi gösterdiklerini kanıtlayan yakın tarihli antropoldjik çalışmalardan, sinirbilimcilerin ahlaki kararlar alırken beynimizde neler olup bittiğine dair araştırmalarına kadar uzanan bilimsel delillerden yararlanarak, ahlakla bilim arasındaki yapay ayrımı gidermeye çalışıyor. Oyun kuramının Altın Kural’ın temellerini nasıl attığını, kaos kuramının özgür iradeye bakış açımızı nasıl değiştirdiğini ve bulanık mantığın iyiyle kötü arasındaki ayrımları nasıl aşındırdığını gösteriyor. Ayrıca bilimin -kürtaj, pornografi, klonlama, hayvan hakları gibi- günümüzün en zorlu ahlaki ikilemlerinden bazılarını ele almamıza nasıl yardım edebileceğini irdeliyor.

Geniş kapsamlı, köklü çözümleme ve tartışmalara dayalı bu kitabında Shermer, ahlakın varlığımıza ve davranışlarımıza derinlemesine işlediğini göstererek, türümüzün tüm üyelerine yararlı olabilecek daha evrensel, hoşgörülü ve deneyleri temel alan bir etik geliştiriyor.

“İnsanlık tarihi konusunda iddialı bir kitap. . .

Shermer’ın ele aldığı konular akılcı düşünce kadar eski, ama akıl, beyin, genler ve evrim bilimleri sayesinde kendimizi anladıkça, bunlar yeni bir aciliyet kazanıyor. Analizleri ayrıntılı ve sağduyulu, ’ bilimsel ve. tarihsel malzemeyle renklendirilmiş. İyilik ve Kötülüğün Bilimi, ahlakın doğası doğası bir ve kaynakları hakkındaki çağdaş düşünüşün mükemel bir resmini, veriyor bize. “ -Steven Pinker, Zihin Nasıl Çalışır’ın yazarı

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: