Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
İSTANBUL MEKTUPLARI (  )
İstanbul Mektupları
İSTANBUL MEKTUPLARI (  )
Barkod
: 9789754540390
Basım Yılı
: 2001
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 367
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%18 İNDİRİM
Liste Fiyatı
30,00
İndirimli Fiyatı
24,60
Kazanılan Puan
74 NP
Bu kitabı 4,10 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 149 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Fatih Kerimi, tahsilini İstanbul’da Mekteb-i Mülkiye’de tamamlayan ve “Modern Tatar Edebiyatı“ kurucularından bir Tatar Türkü’dür.


1912 Balkan Harbi yıllarında başyazarı olduğu Orenburg Vakit gazetesini temsilen İstanbul’a gelmiş ve bu ziyaretinde yaptığı tespitleri Oranburg Vakit ve Şura gazetelerinde yayımlamıştır. İstanbul Mektupları, bu seyahat esnasında kaleme alınmış 70 yazının kitaplaştırılmış halidir.


Fatih Kerimi, Müslüman bir Türk yazar olarak “bizden biri“, öte yandan meselelere Osmanlı coğrafyası dışından bakan birisi olarak “dışardan birisi“dir. Yazarının bu vasfı İstanbul Mektupları’nı oldukça özgün bir hale getirmekte ve değerli kılmaktadır.


Fatih Kerimi, bu yazılarda Balkan Savaşı esnasında geçen hadiseleri takip etmekle yetinmeyerek İstanbul’daki sosyal hayatı, meydana gelen felaketler karşısındaki halkın tutumunu, savaşın sivil halk üzerinde yaptığı tahribatı, gazete ve dergileri takip etmek suretiyle de aydınlar ve devlet adamları arasındaki siyasi ve fikri münakaşaları derin ve yansız tahlillerle yansıtmıştır.


İstanbul Mektupları, 1912 yılında Osmanlı coğrafyası dışında kalan -bugün çok az bilgiye sahip olduğumuz- Türkler ile Osmanlı Türkleri arasındaki ilişkiler hakkında birinci elden bir kaynak niteliğini de taşımaktadır.


Siyasi ve sosyal tarihimizin bir dönemine ışık tutan bu kıymetli eseri, gün yüzüne çıkarmakla milli kültürümüzün yaygınlaşmasına katkıda bulunduğumuza ve ülkemize hizmet ettiğimiz inancını taşımaktayız.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: