Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ISLAMİC FİNANCE 2 ( FROM THE PERSPECTİVE OF FİGH AND ECONOMİCS - MONEY - CAPİTAL MARKETS )
Islamic Finance 2 From The Perspective of Figh and Economics - Money - Capital Markets
Yorumları oku
ISLAMİC FİNANCE 2 ( FROM THE PERSPECTİVE OF FİGH AND ECONOMİCS - MONEY - CAPİTAL MARKETS )
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 202
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 25,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 18,75 TL
Kazanılan Puan
: 56 NP
Barkod
: 9789752423145
Basım Yılı
: Şubat 2018
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Yüce Allah kainattaki bütün varlıkları insanlığın hizmetine sunmuştur. Bunları yararlanılabilir ekonomik mallar durumuna getirmek iktisadî faaliyetle olur. Bunun için finansmana ihtiyaç vardır. Tarihi süreçte değişik finansman yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden kimi karşılıksız karza, kimi risk ve menfaat paylaşımı temelli ortaklığa, kimi de faizli krediye dayanır. İslam’da diğer dinlerde olduğu gibi karşılıksız karz ve ortaklık yöntemleri meşru, faizli kredi yöntemi gayri meşru görülmüştür.


İster ortaklığa ister krediye dayansın finansman yöntemleri değişik açılardan sınıflandırılır; bunlardan biri de vadelerine göredir. Finansman işlemine temel oluşturan sözleşmenin vadesi bir yıl ve daha fazla olanlar sermaye piyasası işlemleri/ürünleri, bir yıldan az olanlar para piyasası işlemleri/ürünleri olarak adlandırılır. Piyasalarda her bir başlık altına giren çok sayıda işlem/ürün vardır.


Elinizdeki eser (1) İslami Finansa Giriş, (2) İslamî Finans-I (Faizsiz Bankacılık), (3) İslamî Finans-II (Para ve Sermaye Piyasaları) ve (4) İslamî Finans-III (Vadeli İşlem Piyasaları) adıyla yayımlanması planlanan dört serilik kitap dizisinin üçüncüsünü oluşturmaktadır. Bunu takiben diğerleri de kısa sürede okuyucuya sunulacaktır.


Üçüncü seriyi oluşturan bu kitapta fıkhî, iktisadî ve tatbikî açıdan para ve sermaye piyasası işlemleri incelenmiştir. Çalışma bir Giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişte öncelikle İslam’daki finansal hayata ilişkin temel ilkeler ele alınmış, bunlardan öne çıkanlar günümüz finansal işlemleriyle ilişkili şekilde sunulmuştur. Daha sonra tanım, tasnif, belli başlı kurumlar ve işlemler bakımından piyasa kavramı üzerinde durulmuştur.


Birinci bölümde sermaye piyasası işlemleri ayrıntılı olarak incelendi. Bu ürünler geleneksel ve İslami (diye nitelenenler) olmak üzere ikiye ayrıldı ve her biri yapısı, finansal fonksiyonları ve fıkhı nitelikleri bakımından değerlendirildi. Özellikle faizli türlere alternatif olarak geliştirilen Mudâraba ve Müşâreke Sertifikaları, Desiyab Ortaklık Sertifikaları (DOS), Kar ve Zarar Ortaklığı Belgeleri (KOB), Gelir Ortaklığı Senetleri (GOS), Gelire Endeksli Senetler (GES) ve Kira Sertifikaları (Sukuk) üzerinde etraflıca duruldu; bu evrakların işleyiş ve fıkhî nitelikleri ayrıntılı şekilde tahlil edildi.


İkinci bölüm para piyasası işlemlerine ayrılmıştır. Geleneksel işlemlere kısaca değinildikten sonra Teverruk başta olmak üzere İslamî para piyasası ürünü olarak adlandırılan işlemlerden her biri içerik, işleyiş ve fıkhî hüküm bakımından ayrıntılı olarak tahlil edilmiştir. Çalışma, değerlendirme ve tespitlerle sona ermektedir.
Bu eserin meydana gelmesinde katkısı olanları burada ayrı ayrı saymam imkânsızdır. Öncelikle eğitim hayatımının başından bugüne kadar yetişmemde emeği geçen ailem, bütün hocalarım ve diğer maddî, manevî katkısı olanlara müteşekkirim.


Eseri basma lütfunda bulunan Süleymaniye Vakfı’nın değerli çalışanları ve yöneticilerine teşekkür ederim. İlmî hayatımın bütün safhalarında kendilerinden maddî-manevi her türlü desteği gördüğüm değerli ilim adamı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır’a ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.
Yüce Allah’tan bu eseri hayırlara vesile kılması niyazımla…


- Prof. Dr. Servet Bayındır
Fatih/İstanbul, 2015Bu ürünü 87 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: