Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
İSLAM HUKUKU’NDA KIYMETLİ EVRAK KAMBİYO SENETLERİ HİSSE SENEDİ VE BORSA (  )
İslam Hukuku’nda Kıymetli Evrak Kambiyo Senetleri Hisse Senedi ve Borsa
İSLAM HUKUKU’NDA KIYMETLİ EVRAK KAMBİYO SENETLERİ HİSSE SENEDİ VE BORSA (  )
Barkod
: 9786055573232
Basım Yılı
: Mayıs 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 17 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 345
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%27 İNDİRİM
Liste Fiyatı
48,60
İndirimli Fiyatı
35,48
Kazanılan Puan
106 NP
Bu kitabı 5,91 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 263 kişi görüntüledi.

İslam Hukuku’nda Kıymetli Evrak Kambiyo Senetleri Hisse Senedi ve Borsa Kıymetli evrak; üzerinde yazılı hakkın senede sıkı sıkıya bağlı olduğu, bu nedenle hakkın ancak bu belgeyle talep edilebileceği ve bu belgeyle devredilebildiği senetler olarak tanımlanabilir. Borsa ise; alıcı ile satıcının veya onların vekillerinin, emtia, menkul kıymet veya buna benzer misli emtia veya kıymetten sayılan diğer şeyler üzerinde alım satım yapmak amacıyla bir araya geldikleri, belli sürelerde belli yerlerde kurulan, belli kurallarla çalışan organize edilmiş piyasa (pazara) olarak tanımlanabilir.


Bu çalışmamızda, Kıymetli evrak ve borsa değerlendirmelerimize esas olmak üzere: Birinci bölümde; İslam hukukunda sözleşmeler ve borçlanma ve pazar anlayışına bir bakış yapıldıktan sonra, ikinci bölümde; kıymetli evrak, kambiyo senetleri (para alacağını içeren kıymetli evrak; poliçe, bono ve çek) ve ilgili detaylar incelemiştir. Üçüncü bölümde ise; borsa ve borsada işlem gören kıymetli evrakın İslam hukuku açısından değerlendirilmesine geçilmiştir. Bu çerçevede borsada işlem gören; hisse senetleri, tahviller, hazine bonoları, kâr zarar ortaklığı belgeleri (KOB), gelir ortaklığı senetleri (GOS), katılım intifa seneteri (KİS)


islam hukuku açısından değerlendirilerek ulaşılan sonuçlar ortaya konulmuştur. Borsa sistemi, yapılan işlemler esas alınarak: Peşin işlemler borsası (Menkul Kıymetler Borsası), Opsiyon borsası (options - şarta bağlı veya primli işlemler) Kesin vadeli işlem (futures transactions) borsası (kesin vadeli işlemler) şeklinde üç başlık altında ele alınmış ve ulaşılan sonuçlar müdellel bir şekilde ortaya konulmuştur. Ayrıca; borsada sıkça karşılaşılan manipülasyon ve spekülasyonlar da, pazardaki hileli işlemler çerçevesinde ele alınarak İslam hukuku açısından değerlendirilmiştir. Bugün tüm Müslüman toplumlara hizmet eden ve İslam hukuku kuralları ile uyumlu bir borsa sisteminin kurulması elzemdir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: