Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
İSLAM, BİLİM VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER (  )
İslam, Bilim ve Kültürel İlişkiler
İSLAM, BİLİM VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER (  )
Barkod
: 9789753523158
Basım Yılı
: Nisan 2011
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 512
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%29 İNDİRİM
Liste Fiyatı
50,00
İndirimli Fiyatı
35,50
Kazanılan Puan
107 NP
Bu kitabı 5,92 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 297 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Ziyaüddin Serdar’ın hep sorduğu soru şudur: Nereden Biliyorsun? Serdar’a göre, (bilimsel yöntem gibi) özel yöntemler kullanarak bu soruya aldığımız cevaplar, olsa olsa, ancak kısmi olabilirler. O, bu cevapların pek çoğunun, ’siz’in kim olduğunuza, yani dünyaya naslı baktığınıza, araştırmanıza nasıl yön verdiğinize, sizin görünüzü biçimlendiren dönem ve kültüre ve sizin düşünce biçiminizin sınırlarını belirleyen değerlere bağlı oldğunu söyler. Serdar, İslam’da, bilmeye daima biçim vermenin eşlik ettiğinde ısrar eder. Yani, ona göre, dünyayı bilmek, onunla, İslam’ın ilkeleri, değerleri ve dünya görüşü doğrultusunda ilişki kurmak, onu biçimlendirmek ve onu anlamak demektir. O, İslam üzerine yazdığı eserlerin çoğunda, teori ile pratiği birleştirmeye çalışır.

Serdar’a göre, İslam, sadece bir din, kültür ya da medeniyet değildir. O, bunların hepsinden daha ziyade, bir dünya görüşüdür. O, dünyayı farklı bir gözle görme ve ona biçim verme yöntemidir. O, bir bilme, olma ve yapma yöntemidir; başka bir ifade ile, insan olma yöntemidir. Serdar’ın görüşünde, İslam veya İslamî olmak, dünyayı Batılı olan veya Batı’ya özgü olandan farklı bir gözle görmektir. Ona göre İslam ve Batı arasındaki fark, bir algılama farkıdır. Hatta Serdar, ’Batı’yı bir kültür veya mekan olarak bile görmez, bilakis bir kavram ve epistemoloji, yani özel bir bilme tarzı olarak görür. Onun tezine göre, Batı olarak adlandırılan ülkelerin çoğunda, rasyonalizm, Hakikat’e ulaşmanın tek (veya en iyi ) yolu olarak görülmektedir.

Bugün düşünmenin ve soru sormanın hakim yöntemini belirleyen Batı’dır. Dünyadaki bütün halklar, artan oranda, Batı ülkelerinde yaşayan insanlar gibi düşünmekte, plan yapmakta, çalışmakta, oynamakta, araştırma yapmakta, tüketmekte veya israf etmektedir. İslam, Batılı sorgulama tarzına altarnatif olan bir sorgulama tarzı önerir.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: