Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ISLAHAT GÖRÜNÜMLÜ İNGİLİZ İŞGALİ’NİN SAFHALARI : İRAN ÖRNEĞİ ( İRAN ÖRNEĞİ 1800 - 1925 )
Islahat Görünümlü İngiliz İşgali’nin Safhaları : İran Örneği
ISLAHAT GÖRÜNÜMLÜ İNGİLİZ İŞGALİ’NİN SAFHALARI : İRAN ÖRNEĞİ ( İRAN ÖRNEĞİ 1800 - 1925 )
Barkod
: 9786051805931
Basım Yılı
: Ocak 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 494
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%40 İNDİRİM
Liste Fiyatı
46,94
İndirimli Fiyatı
28,16
Kazanılan Puan
84 NP
Bu kitabı 4,69 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 188 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

İngiltere, ondokuzuncu asrın başlarından itibaren İslâm coğrafyasının iki önemli devleti, Osmanlı ve İran üzerinde başlattığı hileli ve sinsi süreç ile her ikisini Birinci Dünya Savaşı’na dahil ettirmiş, savaş sonrasında topraklarını işgal ederek bağımsızlıklarına halel getirmiştir. Her iki ülkede hedefe ulaşmak için Tanzimat, Islahat, Kanun-ı Esâsi, Özgürlük ve Meşrutiyet gibi araçlara başvurmuş, halkın bütün dertlerinin ilacı olarak mevcut idarelerin yerine bu araçların ikame edilmesini sağlamıştır. Süreç içerisinde her iki devlet içerisinde elde ettiği devlet ve din adamları üzerinden asıl niyetini halktan gizlemiştir. Osmanlı Devleti’nde Jön Türk ve daha sonra İttihat ve Terakki ismiyle anılan, devlet ve milletinin menfaatlerini İngiliz Hariciyesi’nin kapısında teslim etmekten çekinmeyen bir çete ile yapmıştır. İran’da ise masonluğun banisi Melkum Han, Arap alfabesini kendilerine bir engel olarak gören Feth Ali Ahundzâde, İngilizlere bütün İslâm coğrafyasında zemin hazırlayan Cemaleddin Esedabadi (Afgani) ve İstanbul’daki ittihatçılarla görüşmek için gelip ayağının tozuyla İkinci Abdülhamid’i hırsızlık ve eğlence düşkünlüğü ile suçlayan Yahya Devletabadi gibi meşrutiyetçiler eliyle yapmıştır.

İngiliz Siyonizmi, Osmanlı Devleti’nde kendi sinsi emellerine karşı bir engel olarak gördüğü Sultan Abdülaziz ve İkinci Abdülhamid’i, ittihatçı çete üzerinden tertiplettiği komplolar ve gerçekleştirdiği darbelerle tahttan uzaklaştırmıştır. Darbe sonrasında Sultan Abdülaziz katledilmiş, İkinci Abdülhamid ise Siyonist Yahudilerin merkezi haline gelmiş olan Selanik’e sürgün edilmiştir. İran’da ise İngiliz siyasetine ülkesinin ve milletinin menfaatlerini ve geleceğini peşkeş çekmek istemeyen ve buna karşı tedbirler alan sadrazam Emir-i Kebir’i şaha katlettirmiştir. Aynı sinsi ve hileli siyaset, günümüzde de devam etmektedir.

Yaklaşık bir asır sonrasında Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu İslâm coğrafyasında bu siyasete karşı çıkan, kendi milletinin menfaatlerini ve geleceğini peşkeş çekmek istemeyen devlet adamı ve hükümetlere karşı, o devlet içerisinde sürekli paralel devlet yapılanmaları ve bunlara bağlı silahlı terör örgütleri üretip devreye sokmaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: