Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ (  )
Isı Değiştiricileri
Yorumları oku
ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ (  )
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 424
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 70,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 56,00 TL
Kazanılan Puan
: 168 NP
Barkod
: 9789755112183
Basım Yılı
: Ekim 2017
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Isı değiştiricileri endüstrinin en önemli ısı tekniği cihazları olup; bunlar buharlaştırıcı, yoğuşturucu, ısıtıcı, soğutucu vb. değişik adlar altında kimya, petrokimya endüstrilerinin, termik santrallarının, soğutma, ısıtma ve iklimlendirme tesislerinin hemen her kademesinde değişik tip ve kapasitelerde görülebilir.


Makine ve kimya mühendisliği eğitimi açısından bakıldığında, ısı değiştiricileri bu mühendislik kollarının temel konuları olan malzeme, dulcavemet, termodinamik ve ısı geçişi bilim dallarının hepsini birden aynı anda içeren bu bilim dallarına ait çok iyi bir uygulama alanıdır.


Bu kadar önemli bir cihaz ve yabancı literatürde bu konuda sayısız kitap ve makale bulunmasına rağmen, maalesef Türkçe teknik literatürde 1980’li yıllarda yazılan Pro£ Dr. Alpin K. Dağsöz ve Prof. Dr. Kemal Onat’ın yayınları dışında önemli bir kaynak bulunmamaktadır. Diğer sarıftan, ısı değiştiricileri konusunda çok değerli çalışmaları ve düzenlemiş oldıığu toplantıları olan Prof. Dr. Sadık Kakaç’ın 1996 yılında LT. Ü. Makine Fakültesi’nde vermiş olduğu “Heat Exchanger Design Course, Fundamentals and Applications“ adlı seminerde son yıllardaki çalışmalar bir özet halinde sunulmuştur. Prof. Dr. Sadık Kakaç’ın bu semineri ve ısı değiştiricileri korıusundaki diğer yayınları, bu kitabın özellikle ısı geçişi bölümleri için önemli bir kaynak oluşturmuştur.


Sunulan bu kitap esas olarak makine mühendisliği eğitimi yapan ögrenciler için okutulan “Isı Değiştiricileri“ dersi müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır. Kitapta, genel bilgileri içeren 1. Bölüm’de, ısı değiştiricilerin kullanım yerlerinden örnekler ve sınıflandırılması verilmiştir.
2. bölümde ısı değiştiricilerin konstrüksiyonlerı pratikta karşılaşılan örnekler geniş olarak incelenmiştir.


Kitapta ısı değiştiriciler içindeki akış düzenlemelerin göz önüne alındığı 3. Bölümden sonra 4. Bölümde ısı geçişi hesapları 5. Bölümde ise basınç kayıpları hesaplarının yapılabilmesi için gerekli temel bilgiler sunulmuştur. Isı değiştiricilerinde malzeme seçimi ve mukavemet hesapları 6. Bölümde verilmiştir.


Bütün bu konular ile ilgili problemler ayrı olarak 7. Bölümde sunulmuştur. Bu bölümde ısı değiştiricilerindeki temel ısı geçişi basınç kaybı ve mukavemet hesaplarının yanı sıra ısı değiştiricilerin projelendirilmesine dönük örnekler de sunulmuştur.


İyi bir ısı değiştirici tasarımı ve projelendirilmesi yapabilmek için gerekli olan temel ve yardımcı bilgiler ile standartlarda öngörülen değerler ise kitabın Ekler kısmında konulara göre uygun olarak sıralanmıştır.


Her ne kadar makine mühendisliği eğitimi yapan öğrencilere dönük olarak bir ders aracı şeklinde hazırlanmış ise de konusu gereği bu kirtabın kimya mühendisliği eğitimi yapan öğrencilerin ve bu konuda çalışan mühendislerin de ihtiyacını karşılayacak yararlı bir kaynak olması beklenmektedir.

Bu ürünü 405 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: