Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
IRAK’I ANLAMAK (  )
Irak’ı Anlamak
IRAK’I ANLAMAK (  )
Barkod
: 9789756690611
Basım Yılı
: Şubat 2007
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13 x 20.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 246
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
9,26
İndirimli Fiyatı
6,95
Kazanılan Puan
21 NP
Bu kitabı 1,16 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 277 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Cengiz Han’ın Moğollarından Osmanlı Türklerine ve
İngiliz Manda Yönetiminden Amerikan İşgaline Kadar
Irak Tarihinin Bütün Gelişimi
Irak’ı Anlamak, yakın ama uzak komşumuzun kaderini tarihin başladığı andan itibaren ele alan bir kitap. William R. Polk, bu tarihsel arkaplanı bilmeden Irak’ı anlamanın imkânsızlığını anlatıyor ve bu anlamama durumundan kaynaklanan dramatik örneklerle medeniyetin doğduğu bu toprakların kader çizgilerini gösteri-yor.
Polk, bir tarihçi, akademisyen, fakat aynı zamanda da Kennedy’nin başkanlık döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Politika Planlama Konseyi’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu üyesi olarak çalışmış biri. Arapça ve Türkçe bilen Polk, defalarca Irak’ta bulunmuş biri olarak, akademisyen ve politika yapıcısı niteliklerinin yınısıra, bu ülkenin gündelik hayatına da nüfuz etmiş biri.
Polk, Irak’ı Anlamak’ta, tarımın başladığı neolitik dönemden bu yana yerleşmiş kadim gelenekleri ve sosyal yapıları ele alarak konuya giriyor ve sonraki bütün dönemlerde bu yapıların izlerini sürüyor. Bu yapıların I-rak tarihinin çeşitli aşamalarında nasıl yüzyıllar öncesinden çıkarak belirleyici etkenler haline geldiğini gös-teriyor. Polk, Şii-Sünni ayrışması gibi iç dinamiklerin yanısıra, Moğollardan başlayarak dış güçlerin Irak’ın kaderine nasıl hükmettiklerini, nasıl değiştirdiklerini anlatıyor.
Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra ortaya çıkan modern Irak’ta önce Britanya’nın ve şimdi de Amerika Birleşik Devletleri’nin düştüğü hatalar, Polk’un üzerinde en fazla durduğu mesele. Bu an-laşılır bir şey, çünkü Irak’ı Anlamak, bir tarih kitabı olmanın ötesinde, bugün bu hatalarla cehenneme dön-müş bir ülkeyi anlama hedefiyle yazılmış bir kitap.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: