Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
İMPARATORLUKTAN ULUS DEVLETLERE TÜRKİYE VE BALKANLAR (  )
İmparatorluktan Ulus Devletlere Türkiye ve Balkanlar
Yorumları oku
İMPARATORLUKTAN ULUS DEVLETLERE TÜRKİYE VE BALKANLAR (  )
%10 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 222
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 32,41 TL
İndirimli Fiyatı
: 29,17 TL
Kazanılan Puan
: 88 NP
Barkod
: 9786055193010
Basım Yılı
: Haziran 2013
Ürünün Tanıtımı

Türkler 14. yüzyılın ortalarından itibaren Balkanlara büyük ölçüde egemen oldular. 1389 Kosova Savaşı’nda Sırpların yenilgisi aynı zamanda yedi yüzyıl sürecek olan büyük bir kinin de fitilini ateşledi. Bu kin, 19. yüzyılın sonunda Osmanlı’nın Balkanlarda çözülmesinin de ana unsurunu teşkil etti. Bir taraftan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu diğer taraftan Rus Çarlığı’nın girişimleri, diğer yandan da batılı aydınların eski Yunan hayranlığı, Balkanları Komitacılık ve gizli örgütlerin yuvası haline getirdi. Hala büyük ölçüde Osmanlı egemenliği altında bulunan Balkan Toprakları önce 1908 İhtilali daha sonra ise Balkan Savaşları’yla yeni bir yapıya ve yeni devletlerin kuruluşuna sahne oldu. Ancak bu durum pek fazla uzun sürmedi ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında Balkanlar yeniden şekillendi.


Savaş sonucunda Balkanlarda söz sahibi olan Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarihteki yerini alırken Rus Çarlığı ise şekil değiştirdi. Osmanlı’nın egemen olduğu Anadolu toprakları ile Rumeli topraklarının küçük bir kısmında ulusal temellere dayalı Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Savaş gerekçelerinin varlığını sürdürmesi sebebiyle Balkanları olası bir savaştan korumak için Türkiye ve Yunanistan’ın girişimleri sonucunda 1934 yılında Balkan Paktı kurulmasına rağmen bu paktın da ömür kısa sürdü. İkinci Dünya Savaşı Türkiye dışında tüm Balkan Topraklarını savaş alanı haline getiridi. Savaşın sonunda bu defa Balkanlar ideolojik olarak ikiye ayrıldı. Türkiye ve Yunanistan Amerika Birleşik Devletleri’nin öncülüğündeki Batı Dünyası ile birlikte hareket ederken diğer Balkan Devletleri Sovyetler Birliği’nin dağılması Balkanları bir kez daha savaşa sürükledi. Balkanlar bu kez dışarıdaki güçlerle değil birbirleriyle savaştılar.


28 Haziran 1389’da Balkanlarda Sırplar tarafından yaratılan mit, 28 Haziran 1914’te 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan suikastı, Miloseviç’in 28 Haziran 1989’da yaptığı konuşma Yugoslavya’da iç savaşın başlamasına sebep oldu.

Bu ürünü 289 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: