Tükendi
KAPAT

Değerli Müşterilerimiz;

30 Nisan - 16 Mayıs Sokağa çıkma kısıtlamasında sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu zaman zarfında siparişleriniz aynı süre içinde kargoya verilmektedir.

Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
İKTİSADİ DÜŞÜNCE TARİHİ ( İKTİSADİ DÜŞÜNCE TARİHİ )
İktisadi Düşünce Tarihi
İKTİSADİ DÜŞÜNCE TARİHİ ( İKTİSADİ DÜŞÜNCE TARİHİ )
Barkod
: 9789755400433
Basım Yılı
: 2008
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14x23.5
Sayfa Sayısı
: 204
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
14,00
İndirimli Fiyatı
11,90
Kazanılan Puan
39 NP
Kategoriler
Bu ürünü 448 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Bu kitap ilkçağlardan yüzyılımızın yansına değin iktisadî düşünce tarihinin kronolojik bir gelişimini açıklamaktadır.
İktisadî düşünce tarihine, çoğu benzer kitapta olduğu gibi merkantilist iktisat politikası başlangıç oluşturmaktadır. Bu gibi eserlerin yazarlarının iddialarına göre, bilimsel anlamda ekonomik anlayış ancak merkantilistlerle birlikte başlamaktadır. Hatta bazı yazarlar daha ileri giderek ekonomik düşünce' tarihini A. Smith'in 1776 yılında yayınladığı "Milletlerin zenginliğinin nedenlerine dair. . .

" adlı kitabı ile başlatmaktadırlar. Gerçekten ekonominin bir bilim, olarak A. Smith ile başladığı genel kabul gören bir görüştür.
Bununla birlikte, A. Smith'den öncekileri, örneğin Fizyokratları, Merkantilistleri, Ortaçağ düşüncesini ve İlkçağ düşünürlerini gözardı etmek, en azından A. Smith'in yerini belirlemeyi, Smith ve izleyicilerinin niçin bilimsel olduğunu anlamayı oldukça güçleştirir. Hatta bazı yazarlara göre de ilkçağ düşünürleri, zaten ekonominin önemli temellerini atmışlardır. Geriye kalanların ise katkıları sadece bu temelin üstüne ilâveler biçimindedir. Gerçekten Platon ve Aristo'da bunu hem de karşıt görüşler biçiminde izlemek mümkündür. Örneğin Platon toplum organizasyonunun şemasını çizerken, kendisinden yüzyıllar sonra gelen Marx'ın aynı organizasyonu bu kez değişik ifadeler kullanarak çizdiğini; öte yandan Aristo'nun özgür düşünce, mülkiyet hakkı ve bu hakkın intikali konularında ileri sürdüğü fikirlerin, liberal ekonomi anlayışı ile bütünleştiğini ve günümüzde bile tartışma konusu yapıldığını gözlemlemekteyiz.
Bu açıdan kitap, ilkçağdan başlayarak Keynes'e kadarki (Keynes dahil) iktisadî düşünce tarihi ile sınırlandırılmıştır. Kitabın Keynes'e kadar sınırlandırılmasının önemli bir nedeni, Keynes'den sonrakilerin yaptıkları katkıların Keynes'i dinamik hale getirme ya da neo-klâsik ekonomik anlayışı yeniden diriltme çabalarıdır.
İktisadi düşünce tarihi, bu tarihi yaratan düşünür ve olaylardan soyutlanamaz. Bir düşünürün içinde yaşadığı ortamı ve etkilendiği başka düşünürleri hatta yaşantısını dikkate almayan bu tip tarih sadece kuru bir tarih olarak kalır. Bu bakımdan bu kitapta, düşünürleri içinde yaşadıkları dönemlerde etkileyen olaylara ve hatta düşünürlerin özel yaşantılarındaki davranışlara da elden geldiği ölçüde yer verilerek, tarihe bir canlılık katılmak istenmiştir.
Kitap modern çağa kadar iktisadî düşünce, Modern çağın başlangıcı, İktisadi düşünce tarihinde bilimsel dönem, Klâsik iktisatta reform ve Modern çağ olmak üzere 5 ana bölümden oluşmaktadır.
Her bölümde o bölüm ile ilgili ekonomik olaylar bu olayların etkisinde, kalan düşünürlerin yaşamları ve fikirleri ele alınmış ve ekonomik düşünceye katkıları belirtilmiştir.
Bu yapılırken, kitabın hacmine göre geniş bir kaynak taramasına gidilmiş ve özellikle iktisadî düşünce tarihine damgasını vuran iktisatçıların orijinal eserlerine başvurulmaya çalışılmıştır.
Her kitap gibi kuşkusuz bu kitabın da eksiklikleri ve eleştiriye açık birçok yanı vardır. Amaç yaşantımızın her dakikasını ilgilendiren ekonominin, düşünce talihinin oldukça dar bir hacme sığdırılması olduğundan eksiklikler kaçınılmaz olmuştur. Bu konudaki eksiklikler kuşkusuz yazarın sorumluluğuna aittir.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: