Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
İKİNCİ YENİ’NİN SON YOLCUSU ÜLKÜ TAMER ( HAYATI VE ESERLERİ )
İkinci Yeni’nin Son Yolcusu Ülkü Tamer
İKİNCİ YENİ’NİN SON YOLCUSU ÜLKÜ TAMER ( HAYATI VE ESERLERİ )
Barkod
: 9786054370931
Basım Yılı
: Ağustos 2016
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 17 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 230
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3-5 iş günü temin
%13 İNDİRİM
Liste Fiyatı
40,50
İndirimli Fiyatı
35,24
Kazanılan Puan
106 NP
Bu kitabı 5,87 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 428 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Ülkü Tamer; şairliği, öykü yazarlığı, çevirmenliği, yayıncılığı ve tiyatro oyunculuğuyla Türk edebiyatının tanınmış sanatçılardandır. Şiiri yaşamının merkezine alan Tamer, İkinci Yeni hareketine en son katılıp orada en uzun kalan şairdir. Batı geleneği ve halk şiirine yaslanarak eserler vermiş, 1960’larda kendi sesini bulmuş ve kendisinden sonra gelen genç şairler üzerinde etkili olmuştur.

Orta ve lise öğrenimini Robert Kolejinde tamamlayan, yetiştiği çevrenin de etkisiyle eserlerinde hep Batı anlayışı etrafında gezinen Tamer, Tanzimat sonrası sanatçıları gibi bir bakıma “aklıyla Batılı gönlüyle Doğulu” olma kaderini yaşar. Çocukluğunu yaşadığı Anadolu şehri Gaziantep’e olan özlemini de yüreğinden bir türlü atamaz.

Şiir, öykü, çeviri alanlarında önemli ödüllere layık görülen sanatçı, çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı da yapar. Akıcı anlatımı, iğneleyici üslubuyla dönemin kültür ve sanat hayatına ayna tutar. Türk edebiyatında önemli bir yeri olmasına rağmen, ne yazık ki hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmadığı görülür. Yapılan tek çalışma, Ülkü Tamer’in Şiirlerinde İzleksel Yapı adlı yüksek lisans tezinden ibarettir. Bu durum, elinizdeki kitabın hazırlanmasında teşvik edici olmuştur.

Üç bölümden oluşan bu çalışmanın “Giriş” kısmında Ülkü Tamer ile İkinci Yeni arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde şairin “Hayatı Mizacı ve Sanat Hayatı” üzerinde durulmuştur. “Sanatı” başlığı altındaki ikinci bölümde “Şiir Dünyası”, “Şiir Hakkındaki Düşünceleri”, “Öykücülüğü”, “Çevirmenliği” ve “Şarkı Sözleri” konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Tamer’in basılı eserlerine yer verilmeye çalışılmıştır. Şiir kitapları, şiir tahlilleriyle tanıtılmıştır. Milli Kütüphane kataloğu taranarak şiir kitaplarıyla birlikte tüm eserleri basım yıllarına ve türlerine göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca şairin çeşitli dergi ve gazetelerdeki köşe yazıları, yayın yılına göre sıralanmıştır. Son olarak da Tamer’in bazı seçme şiirleri kitabın sonuna eklenmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: