Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
IĞDIR 1919 ( KAÇA-KAÇ / KIRxIN (VAYİ VURUM) )
Iğdır 1919
IĞDIR 1919 ( KAÇA-KAÇ / KIRxIN (VAYİ VURUM) )
Barkod
: 9786051911335
Basım Yılı
: Mart 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 200
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%33 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
13,40
Kazanılan Puan
40 NP
Bu ürünü 381 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

100’ncü yıldönümünde ığdır

14 Kasım 2020 tarihinde Iğdır, Büyük Millet Meclisi sınırlarını içine katılmanın Yüzüncü Yılını kutlayacaktır. 1828-1917 yılları arasında Çarlık Rusya’sı yönetiminde olan Iğdır’da, Rus askerlerinin çekilmesiyle otorite boşluğu doğmuş, 1917-1920 yılları arasında iç savaş yaşanmıştır. Iğdır’ın dört kadim halkı Azeriler, Müslüman Kürtler, Ezidi Kürtler ve Ermeniler, karşı karşıya gelmişlerdir. Bu yıllarda Iğdır, büyük güçlerin seyirci kaldığı bir iç savaşın yaşandığı tek bölgedir. Bölgeye ne Osmanlı, ne Rus, ne İran ne de İngiliz askeri güçleri müdahale etmiştir.

Osmanlı Ermenilerinin de Rus askerleriyle birlikte geri çekilerek Iğdır’a yerleşmesiyle güç kazanan Ermeni komitacılar, ovadaki savunmasız Kürt ve Azeri köylerine saldırmış, katliamlara neden olmuşlardır. Saldırılara karşı koyamayan Azeri ahali İran Azerbaycan’ına, Kürt aşiretleri de Osmanlı toprağına sığınmışlardır. Bu zor günlere halk dilinde Kaça-Kaç (Kırxın) denmektedir.

Kâbus dolu üç yıl boyunca ova boşalırken dağlık bölgede yaşayan Kürt ve Azeri milis kuvvetleri, bölgeden ayrılmamış, Ermeni güçlerine karşı kahramanca direnmişlerdir. Nihayet 1920 yılının Kasım ayı başlarında Bayezid Vilayetinde konuşlu Kürt Hamidiye Alayları, Karabekir Paşa’ya bağlı birlikler ve Iğdır’daki Kürt ve Azeri yerli milis güçleri koordinasyon içinde Iğdır’ı çepeçevre sarmışlardır. Ezidi ve Ermeniler, bir hafta öncesinden Iğdır’ı boşaltılmış ve Iğdır çatışma olmadan ele geçirilmiştir. Maalesef sonraki yıllar özellikle 1950’li yıllardan itibaren Iğdır’ın yaşadığı trajik olayları farklı yansıtan, asıl mücadelenin kahramanlarını göz ardı eden kasıtlı ve devlet destekli kitaplar kaleme alınmış, halkın hafızasında farklı bir algı yaratılmıştır.

Bu kitap, Iğdır’ın 1917-1920 yılları arasında yaşadıklarını belgelere dayandırarak, Iğdır tarihinde yeni bir sayfa açmaktatır. Iğdır, şovenist yaklaşımlardan uzaklaşarak, temiz bir yolda yürümelidir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: