Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
İDRİS PEYGAMBER’İN İKİ KİTABI ( ENOK’UN KİTABI )
İdris Peygamber’in İki Kitabı
İDRİS PEYGAMBER’İN İKİ KİTABI ( ENOK’UN KİTABI )
Barkod
: 9789944332439
Basım Yılı
: Mart 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 396
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,83
İndirimli Fiyatı
16,87
Kazanılan Puan
51 NP
Bu ürünü 1426 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

İdris, Enoch, Thoth ya da Hermes. . .

Neredeyse her bir kadim hikmet bilgisinin odağında yer alan bu isim, Hz. Nuh’un büyük-büyük babasıdır. Eski ve Yeni Ahit’in yanı sıra Kur’an’da da anılan İdris Peygamber’in simyadan madenciliğe, terzilikten astronomiye kadar birçok bilimin babası olduğuna inanılır.

Hz. İdris’in kutsal kitaplarda göğe yükseltildiği anlatılır. Kur’an’da da “Onu yüce bir makama yükselttik” ifadesiyle anılır. Hz. İdris’in ilk yazı yazan kişi olduğuna inanılır. Yüzlerce kitap yazdığı söylenen İdris Peygamber’e atfedilen günümüze ulaşan iki kutsal metin bulunur. Bunlardan ilki, “İdris’in Kitabı” diğeri ise “İdris’in Sırlar Kitabı”dır.

“İdris’in Kitabı”, kadim Etiyopya dili olan ve bugün bir avuç gizemli kilisede ayin dili olarak kullanılan Ge’ez dilinde yazılmıştır. Sami dil ailesine mensup bu dil, ilk kitabın orijinal dilidir. Kitabın orijinali de Habeşistan’da 1882 yılında şans eseri keşfedilmiştir. “İdris’in Sırları Kitabı” ise kadim Slavca yazılmış bir metindir. II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar orijinali bulunan ve üzerinde çeşitli tercüme yapılmış kitabın, savaşta kaybolduğu söylenir. Bugün elimizde kısmen olarak orijinali vardır.

İdil Yayınları’ndan çıkan İdris Peygamber’in İki Kitabı, bu iki metni bir arada ihtiva etmektedir. Ayrıca ilk kitabın Richard Laurance ve Robert H. Charles’ın çevirileri yan yana verilerek okuyucuya karşılaştırma imkanı da sağlanmıştır. Robert H. Charles’ın çevirisinde ayrıca “Ölü Deniz Yazmaları” ile Giza’da bulunan Kıpti dilindeki parçalar ve Yunanca yazmalar arasında kıyas da mevcuttur. “İdris’in Sırlar Kitabı” ise Rutherford H. Platt’ın “Eden’in Kayıp Kitapları” adlı eserindeki ilgili bölümden tercüme edilmiştir.

İlk kutsal metin olan İdris Peygamber’in kitabı, 5 kısımdan oluşmaktır. İlk kısım Gözcüler Kitabı’dır. Bu bölümde dünyayı korumakla ve gözlemekle görevli meleklerin Rabbin buyruğunu çiğneyip (Nefilim) dünyaya inip insanoğlunun kızlarıyla evlenmesi anlatılır. Gözcüler insanlara, birbirlerini öldürecek aletler ile büyü gibi yasak bilgiler öğretir. Gözcüler ile insanların neslinden devler ortaya çıkar ve dünyaya büyük bir yıkım getirir. Nuh tufanı bu neslin yeryüzünden kaldırılması amacını taşır.

İkinci kısım Meseller Kitabı’dır. Bu kısımda İdris Peygamber’in göklere yaptığı seyahatler ve burada gördüğü harikalar anlatılır. Ayrıca bu bölümde Seçilmiş İnsan Oğlu’na dair tanımlamalar bulunur. Güneş ve ayın hareketleriyle yılların hesaplamalarının bulunduğu üçüncü kısım Astronomi Kitabı’dır.

İmgelemler Kitabı’nda İdris Peygamber’in gördüğü üç mesel anlatılır. Bunlardan biri Kıyamet Haftaları’dır. Hafta hafta dünya tarihinin anlatımının ardından alegorik anlatımla Peygamberler Tarihi bulunur. Son kısım olan Mektuplar ya Eyvahlar Bölümü’nde ise sadıklara müjdeler ve inanmayanlara uyarılar yer alır.

İdris Peygamber’in Sırları Kitabı, daha kısa bir metindir. Hz. İdris’in göğün katları arasındaki yolculuğu anlatılır. Ayrıca bu kitapta, Rabbin ağzında Tekvin yani Yaratılış betimlenir. İlk kitapta olduğu gibi uyarılar ve öğütler, bu ikinci kitapta da yer bulur. İdris’in Sırları Kitabı, Hz. İdris’in meleklerce göğe alınmasıyla son bulur.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: