Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
HZ. PEYGAMBER SONRASI YÖNETİMDE MEŞRUİYET TARTIŞMALARI VE SALTANATA KARŞI DURANLAR ( HZ. PEYGAMBER SONRASI YÖNETİMDE MEŞRUİYET TARTIŞMALARI VE SALTANATA KARŞI DURANLAR )
Hz. Peygamber Sonrası Yönetimde Meşruiyet Tartışmaları ve Saltanata Karşı Duranlar
HZ. PEYGAMBER SONRASI YÖNETİMDE MEŞRUİYET TARTIŞMALARI VE SALTANATA KARŞI DURANLAR ( HZ. PEYGAMBER SONRASI YÖNETİMDE MEŞRUİYET TARTIŞMALARI VE SALTANATA KARŞI DURANLAR )
Barkod
: 9789756346853
Basım Yılı
: 2007
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 22
Sayfa Sayısı
: 462
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
24 Saatte Kargoda
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
10,00
İndirimli Fiyatı
8,00
Kazanılan Puan
24 NP
Bu ürünü 251 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Bu çalışmanın amacı, meşrutiyetini şûra ve biat ilkesinden alan "hilafet" kurumunu, daha İslam'ın ilk asrında, saltanata dönüştüren anlayışa karşı verilen mücadele ve başkaldırı hareketlerini incelemektir. Bilhassa Muaviye'nin, Hz Osman'ın katledilmesinden sonra onun kanını bahane ederek, Hz Ali'ye karşı çıkması ve daha sonra Hz. Hasan'ın da devre dışı kalmasıyla sahip olduğu yönetimi, kendi ölümünden sonra yerine geçmek üzere oğlu Yezid'e devrederek, hilafet sistemini saltanat sistemine dönüştürmesi, müslümanların tarih boyunca eleştirdikleri konu olmuştur. Tüm Emevi ve Abbasiler dönemi boyunca tahta geçen sultanlardan - birkaçı hariç - büyük çoğunluğu sahip olduğu otoriteyi, gerek halkın, gerekse İslâm ulemâsının üzerinde bie baskı unsuru olarak kullanmışlardır. Bu baskılardan en çok etkilenenler, her iki dönemde de sultanların keyfi uygulamalarına karşı çıkan alimler olmuştur. Bunların başında EhliBeyt soyundan gelen alimler üzerindeki baskıları çoğunluktadır. bu çalışmamızın esas konusunu oluşturan, İslâmî yönetim biçimi olan hîlafet kurumunun, niteliğini ve niceliğini, İslam'da iktidarın kaynağını ve İslâm'da iktidarın kaynağını ve İslâmi yönetimin dayandığı temel ilkeleri araştırdık. Temel ilkelerin ne olduğu bilinirse, bu ilkelerden yapılan sapmalar daha kolay anlaşılır.
(Arka Kapaktan)
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: