Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
HİKAYELER (  )
HİKAYELER (  )
Barkod
: 9786052315750
Basım Yılı
: Kasım 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 216
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3-5 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
30,00
İndirimli Fiyatı
22,50
Kazanılan Puan
86 NP
Kategoriler
Bu ürünü 19 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Vladimir Korolenko Ukrayna’nın Jitomir kentinde dünyaya geldi. Annesi Polonyalıdır. Bu sebeple Rus edebiyatçıları arasında etkin bir yere sahip olmasına rağmen, aslında üç ülke: Rusya, Ukrayna ve Polonya yazarlığı ve yaratıcılığını benimsemektedir. Gerçek şudur ki 19. yüzyılda Rus İmparatorluğu’nda okur yazar olan herkes Korolenko’yu bilmekte ve çok değer vermekteydi. Maksim Gorki ve Anton Çehov ile dostluğu bu Rus yazarların anılarına da yansıdı.

Yaratıcılığının en önemli yönü tüm eserlerini kişisel deneyimlerle aktarması ve toplumda meydana gelen süreçleri irdelemesidir. Korolenko’nun edebî mirası, insanoğlunun karşılaştığı kötülüklere rağmen hep aydınlık bir iyiliğe doğru usanmaz bir sevdayı yansıtır. Zaten yazar kendi hayat duruşu ile de bu tutumunu ispatlamıştır. Rus İmparatorluğu’nun çöküşü ve Bolşevik Rusya’nın kuruluşu yıllarında yazar kimsesizler yurdu, muhtaç olanlar için aş evleri ve evsizler için barınak sağlama konusunda çok etkin faaliyetlerde bulundu, tüm varlığını son kuruşuna kadar insanlara sundu. Korolenko’nun eserleri Sovyet döneminde de zorunlu ortaokul ders müfredatında yer almıştır. Başka bir deyişle, Rus edebiyatına değer veren herkes bu yazarın eserlerini okumalıdır.

Korolenko, Rus edebiyatındaki Sibirya konusunu geniş bir şekilde ele alarak “Sibirya Öyküleri” dizisi adıyla yayımlamıştı. Yakutistan’ın sert ama büyüleyici doğası içinde insanların kendilerine yer edinmesi ve umut ışığının sönmemesi gerektiğini ustaca yansıtıyordu. Yüz yıl önce yazılan bu öyküler hâlen güncelliğini korumaktadır. Korolenko, öykülerinde gerçekliği romantik duygularla perçinleştiriyor. Haksızlığa uğrayan halkları savunan yazar Gorki tarafından da desteklenmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: