Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
HER KADIN ÖRTÜNMEK İSTER (  )
Her Kadın Örtünmek İster
Yorumları oku
HER KADIN ÖRTÜNMEK İSTER (  )
%30 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 11.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 157
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 7,50 TL
İndirimli Fiyatı
: 5,25 TL
Kazanılan Puan
: 16 NP
Barkod
: 9789752694590
Basım Yılı
: 2012
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı
"Örtünme isteği yaratılışın sesidir. Hem de içten gelen, dışa vuran en güçlü bir sestir. . .

Bu ifadeler "Her Kadın Örtünmek İster" kitabının yazarı Gülay Atasoy’a ait ve bu ifadelerinin kuru bir iddiadan ibaret olmadığını yönelttiği şu soruyla hem cevap vermiş oluyor, hem de delillendirmiş oluyor:

"Mini etekli bir bayanın farkında olmadan hep eteğini çekiştirip uzatmak istemesi, göbeği açık kızların badisiyle göbeğini kapatmaya çalışması, henüz tamamen sönmemiş olan fıtratın sesinden başka neyle izah edilebilir?"

Yazar Atasoy’a göre dine karşı olduğunu, tesettürü benimsemediğini söyleyen hanımlar bile zaman zaman içlerinde var olan gizli örtünme duygusunu susturamadıklarını bilerek ve bilmeyerek dile getiriyorlar.

Kadının içindeki bu masum duygu, yani örtünme eğilimi Gülay Atasoy’a göre çevre etkisiyle ya zayıflatılıyor veya tamamen yok ediliyor. Bir diğer ifadeyle içten gelen o istek ve eğilim modern bir "mahalle baskısı" neticesi köreltiliyor. Hem de çok ciddi ve etkili yollar kullanılarak.

Bu güçlü sesin kısılmasına yönelik kullanılan argümanların başında ise laiklik ve Atatürkçülük yer alıyor. Sonuçta yazar Atasoy’a göre eller başlardaki örtüden aşağı inmiyor.

Yazar’ın kitabında değindiği en dikkat çekici iddialardan bir diğeri başörtüsü aleyhinde yapılan onca olumsuz propagandalara, baskı ve yanlış yönlendirmelere, bütün engellemelere rağmen örtünenlerin sayısının giderek artması.
Kitabın ilk bölümünde örtünme konusunda bu kitapta sanatçıdan bilim adamına, psikologdan sosyologa, mankeninden yazarına, yerli ve yabancı çok sayıda tanınmış simanın görüşlerine yer veriliyor.

Yazar Atasoy kitabının ikinci bölümünde örtünmek isteyip de bunu bir türlü başaramayan bayanların karşılaştıkları engellere ayırmış. Yazara göre bunlardan bazıları gerçekten aşılması zor engeller, bazıları ise çevre etkisiyle dile getirilen bahaneler.
"Her Kadın Örtünmek İster" kitabının üçüncü bölümünde ise başörtüsü eksenli iddia ve tartışmalara yer veriliyor. Başörtüsü takmanın özgürlük mü, yoksa özgürlüğün sınırlanması mı olduğu, kadınların kendi istek ve arzularıyla mı yoksa erkeklerin baskısıyla mı örtündükleri, başörtüsünün siyasi bir simge olup olmadığı gibi gündeme sıkça gelen tartışma konularına ışık tutuluyor.

Daha önceden yayınlanan "Nasıl Örtündüler?, " "Liseli Kızlar, " "Gerçeği Arayan Genç Kız" gibi kitaplarıyla da dikkat çeken Gülay Atasoy bu kitapla okurlarına şu çağrıda bulunuyor:
"Şimdi gelin hep birlikte kadın var oldukça susturulamayacak olan fıtratın bu sesine kulak verelim". . .
Bu ürünü 213 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: