Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
HEMŞİRELER VE TEKNİKERLER İÇİN DİYALİZ İLKE VE TEKNİKLERİ (  )
Hemşireler ve Teknikerler İçin Diyaliz İlke ve Teknikleri
HEMŞİRELER VE TEKNİKERLER İÇİN DİYALİZ İLKE VE TEKNİKLERİ (  )
Barkod
: 9786059942041
Basım Yılı
: Ağustos 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 346
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 2 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
35,00
İndirimli Fiyatı
29,75
Kazanılan Puan
89 NP
Bu kitabı 4,96 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 613 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Günümüzde dünya çapında ölüme yol açan hastalıkların başında kronik hastalıklar gelmektedir. Bu bağlamda kronik böbrek hastalığı da bir toplum sağlığı sorunu olarak özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde giderek artış göstermektedir. Kronik Böbrek Hastalığı, uzun yıllar içerisinde ortaya çıkan yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalığın sessiz seyri nedeniyle kişilerin çoğu başka bir hastalık tanısı ile tedavi edilebilmektedir. Böbrek fonksiyonları giderek bozulurken vücut sistemlerinin tümüne ilişkin sorunlar ortaya çıkar. Hastanın tıbbi durumuna göre klinik bulgu ve belirtilerinin değişkenlik göstermesi nedeniyle kronik böbrek hastalığının nedenleri, katkı sağlayan faktörler ile tedaviye uyum gibi sorunların tanımlanması ve tedavisi için ekip çalışmasının önemi büyüktür.

Ekibin bir üyesi olarak diyaliz teknikerleri hastanelerde, diyaliz merkezleri ya da ayaktan tedavi hizmetlerinde çalışmaktadır. Geçici ya da kalıcı böbrek yetmezliği olan hastaları diyaliz makinasına bağlar ve makinanın çalışmasını takip ederek artık ürünlerin kandan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Hastayı işlem öncesinde hazırlar, hastanın yaşam bulgularını ve tepkilerini izler, işlem sonrasında rapor eder. Diyaliz makinasının hazırlanması, temizlenmesi ve diyaliz araç gereçleri ile tedavi solüsyonlarının hazır bulundurulmasından sorumludur. Hekimin direktifleri doğrultusunda diyaliz makinasına bağlanması gereken hastalarla ilgilenir ve hasta yakınlarına diyaliz ile ilgili bilgi verir. Bu bağlamda diyaliz teknikerlerin çalışma alanları ile ilgili yayınları takip etmesi ve uygulamalarını geliştirmeleri beklenir.

“Diyaliz Teknikerleri için Nefroloji Kitabı” diyaliz teknikerleri ve sağlık alanındaki diğer öğrencilere böbrek hastalıklarının tanı ve tedavisine ilişkin kaynak sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kitapta öğrencilerin anlamasını kolaylaştırmak üzere böbrek hastalıkların bakım ve tedavisine yönelik temel kavramlar ele alınmıştır. Kitabın başında Türkiye’de renal replasman tedavilerinin durumuna genel bakışın ardından üriner sistemin yapı ve işlevleri ile temel nitelikte klinik tanı ve testlerine yer verilmiştir. Daha sonra gelen bölümlerde akut ve kronik böbrek hastalıkları, komplikasyonları, hemodiyaliz ve periton diyaliz tedavileri, beslenme ve anemi yönetimi, böbrek transplantasyonu, böbrek hastalığında ilaç kullanımı ile hastaların yaşam kaliteleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu kitapta yazarlar konuları mümkün olduğu kadar açık ve net bir şekilde sunmaya çaba göstermişlerdir. Öğrencilere yardımcı olması amacıyla her bir bölümün başında konu ile ilgili öğrenme hedeflerine yer verilmiştir.

Kaynak kitaplara olan gereksinimin gündeme getirilmesinden yola çıkarak diyaliz teknikerleri ve hemşireler için hazırladığımız kitabımızın, aynı zamanda sağlık alanındaki diğer öğrencilere ve sağlık bakım elemanlarının uygulamalarına katkı ve yarar sağlamasını diliyoruz.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: